Hannah Arendt'in felsefesinde kötülüğün kamusal ve özel alana yansıması
The reflection of evil in the public and private sphere in Hannah Arendt's philosophy
  1. Tez No: 769119
  2. Yazar: DİLAN AKPOLAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YILDIZ KARAGÖZ YEKE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Kötülük olgusu ve beraberinde kötülük problemi felsefe tarihi içerisinde tartışması yürütülen önemli konulardan bir tanesi olmuştur. Bu tartışmalardan hareketle kötülüğün doğası tarihsel süreç içerisinde kazandığı anlamlar incelenmeye çalışılmış, kavram üzerine analizler yapılmıştır. Bununla beraber problemin ilkçağdan günümüze değin felsefe tarihi içerisindeki argüman ve tartışmalarına yer verilmiştir. Kötülük probleminin derinliğine inilebilmesi için problem özelinde yürütülen yaklaşımlar incelenirken kötülük türleri de incelenmiştir. Kötülük olgusunun özel ve kamusal alandaki yansımaları İkinci Dünya Savaşı sonrasında Nazi rejimi ve Hitler politikası üzerinden değerlendirilmiştir. Dönemin en önemli tanığı ve siyaset düşünürü Arendt'in bu sorun üzerine yaptığı çözümlemeler incelenmiştir. Arendt'in geliştirdiği felsefi sistemi içerisinde kötülüğün yıkıcı gücü olarak değerlendirdiği totalitarizm kavramı ve beraberinde totaliter rejimlere yer verilmiştir. Totalitarizme zemin hazırlayan unsurlar tarihsel bir dizgi içerisinde değerlendirilmiştir. Totaliter rejim çözümlemeleri ile“radikal kötülük”, Eichmann davası üzerinden yaptığı çözümlemeler neticesinde ise“kötülüğün sıradanlığı”çözümlemeleri değerlendirilmiştir. Kötülük problemi, yaşadığı dönemin sorumluluğunu üzerinde hisseden Arendt'in inşa ettiği yeni değerlendirmeler ve farklı çözümlemeler ışığında incelenmiştir. Kötülük probleminin yıkıcılığı zamanla derinleşmiştir. Derinleşen problem insanların bir araya gelerek oluşturdukları kamusal alan ve kendi özel yaşamını var ettikleri özel alanı etkilemiştir. Bu sebep ile problemin totalitarizm ile birlikte gelişen yıkıcı politik yansımaları kamusal ve özel alan bağlamında değerlendirilmiştir. Arendt problemi geleneksel bakış açılarından uzaklaştırarak siyasetin, siyaset felsefesinin gündemine getirmiştir. Bu değişim ekseninde Arendt perspektifi üzerinden gelişen kötülük problemi geçmiş çalışmaların yetersizliği değerlendirilerek incelenmiştir. Arendt, kendisinden önce geliştirilen değerlendirmelerden ve çağdaşlarının çözümlemelerinden farklı olarak kötülüğü geleneksel bakış açılarının dışında değerlendirmiş, özgün yorum ve tartışmaları ile de ileriye taşımıştır. Geliştirildiği günden günümüze değin her kitleye ulaşan ve hala incelemelere tabi tutulan bu değerlendirme Arendt incelemelerinin ne kadar önemli ve insanlık tarihi açısından ne kadar çarpıcı bir konuma sahip olduğu bir kez daha göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The“problem of evil”, which has been discussed in the history of humanity until today, has also become an important problem in the philosophical tradition. In this thesis, the etymological origins of the concept of evil are examined. The concept of evil has been evaluated in the context of the contributions of society and historical processes. In this evaluation, the problem is examined by showing at what stage and how the evaluations carried out with different perspectives by different philosophers from Antiquity to the Modern Age have changed the direction of the problem. The nature of evil and the meanings it has gained in the historical process have been tried to be examined, and its course in the history of philosophy has been included. Arendt's analyzes on this problem have been examined. Analysis of“radical evil”with the analysis of the totalitarian regime, and“the banality of evil”as a result of the analysis made on the Eichmann case were evaluated. The problem of evil was examined in the light of new evaluations and different analyzes built by Arendt, who felt the responsibility of the period in which she lived. The problem of evil, whose destructiveness is getting deeper and deeper in the modern period, has been evaluated in terms of the public space where people come together and the private space where they create their own private life. The elements of the problem in the modern period were evaluated in the context of the destructive political reflections that developed with totalitarianism. Arendt moved the problem away from traditional perspectives and brought it to the agenda of politics and political philosophy. In the axis of this change, the problem of evil, which developed through the perspective of Arendt, was examined by evaluating the inadequacy of previous studies. Unlike the evaluations developed before her and the analyzes of her contemporaries, Arendt evaluated evil outside of traditional perspectives and carried it forward with her original comments and discussions. This evaluation, which has reached every audience since the day it was developed and is still subject to examination, has once again shown how important Arendt studies are and what a striking position they have in terms of human history.