Pluralism and democracy in Hannah Arendt's thought
Hannah Arendt'in düşüncesinde çoğulculuk ve demokrasi
- Tez No: 897599
- Danışmanlar: PROF. DR. KORAY TÜTÜNCÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Hannah Arendt'in 20. yüzyıldaki felsefesini incelemeyi amaçlayan bu çalışma, hem çoğulculuk kavramını hem de Arendt'e göre demokrasiyi inceleyecektir. Çoğulculuk ve demokrasi, siyaset felsefesinde önemli bir yer tutmakta ve çeşitli siyaset felsefelerinde yer almaktadır. Arendt'in çoğulculuk kavramlarını uyguladığı alan, uzun bir siyaset felsefesi tarihinin konusu olmuştur. Arendt, siyasi faaliyetler alanının ana konusu olarak insan faaliyetlerini, özellikle eylemi incelerken, Aristoteles'in siyaset felsefesine yönelir. Antik çağ'dan modern zamana yola çıkarak, insanın üç faaliyeti arasında emek, çalışma ve eylemin insan görünümü olarak haklı gösterilebilecek tek eylem olduğuna inandığı insan faaliyetlerini değerlendirir. Bu çalışmada kısaca ana kitabı olan İnsanlık Durumuna odaklandık ve ardından çoğulculuk kavramını inceledik. Arendt'in görünüş, politik eylemler, bağışlama ve kamusal alan felsefesini çoğulculuk içinde inceledik. Ayrıca bu çalışma Arendt'in demokrasi anlayışını incelemektedir. Arendt'in özgürlük fikrini ve demokrasi türlerini, özellikle temsili ve doğrudan demokrasiyi açıkladık.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine both the concepts of pluralism and democracy according to Hannah Arendt's philosophy. Pluralism and democracy are very crucial in political philosophy. When Arendt studies human activities, especially action, as the main subject of her political thought, she mainly refers to Aristotle's political philosophy. Accordingly, for Arendt, there are three human activities, namely: labor, work, and action. For her, it's only action that is defined as the locus of human appearance. In this study, we will focus on the Human Condition and will explore Arendt's conceptualizations of the philosophy of appearance, political action, forgiveness, the public sphere and pluralism. In addition, this study also connects these concepts with Arendt's understanding of democracy. Finally, the current study will explain the relationship of Arendt's idea of freedom with her understanding of direct democracy.