Development of a BIM based delay analysis method in construction industry
İnşaat sektöründe BIM tabanlı gecikme analizi yönteminin geliştirilmesi
  1. Tez No: 713072
  2. Yazar: MURAT ÇEVİKBAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP IŞIK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 256
Özet
Bu tezde, gecikme analizleri ile ilgili inşaat sektöründeki mevcut sorunlar, literatürdeki boşluklar ve eğilimler bilgi toplama kapsamında iki araştırma altında tespit edildi ve bu, çalışmanın temel amacını belirledi. İlk olarak VOSviewer yazılımı ile Scientometric Analizi yapılmıştır. Mevcut gecikme analizi yöntemlerinin zorlukları ve sakıncaları nedeniyle literatürde yeni gecikme analizleri geliştirmeye yönelik boşluklar ve eğilimler olduğu sonucuna varılmıştır. İkinci olarak, gecikme analizi yöntemleri ile ilgili daha fazla sorunu tespit etmek için 7 uzmanla birlikte bir uzman inceleme toplantısı yapılmış ve katılımcıların görüşlerindeki ortak temalar bu çalışmada sunulmuştur. Sonuç olarak, bu çalışmada mevcut gecikme analizleri ile ilgili sorunlar vurgulanmıştır. Tespit edilen problemlerin üstesinden gelmeden güvenilir analizler yapmanın zor olduğu açıktır. Bu nedenle, bu çalışmada, proje gecikmelerini hesaplayabilmek ve proje gecikmelerini sözleşme taraflarına sistematik ve verimli bir şekilde bölüştürebilmek için, tespit edilen eksiklikleri gideren, Modified Schedule vs Modified Updated Schedule (MSvsMUS) adlı yeni bir gecikme analizi yönteminin geliştirilmesi amaçlanmıştır. Metodun geliştirilmesinin ardından, varsayımsal bir çalışma, gerçek bir vaka çalışması ve bir uzman paneli aracılığıyla yöntemin geçerliği sağlanmıştır. Genel olarak, MSvsMUS tüm katılımcılar tarafından uygulanabilir olarak kabul edildi. Daha sonra geliştirilen yöntem,“C++”programlama dili kullanılarak Bexel Manager adlı 4D-BIM yazılımına entegre edilmiştir. Geliştirilen yöntemin 4D-BIM yazılımına entegrasyonu vaka çalışması olarak gerçek bir konut projesi ile başarıyla test edilmiştir. Yeni bir gecikme analiz yöntemi geliştiren ve bu modeli BIM yazılımına entegre eden bu çalışmanın, mevcut gecikme analizi uygulamalarında karşılaşılan tespit edilen sorunlara çözüm sunarak inşaat sektöründe önemli bir gelişme sağlayacağına inanılmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, as part of information gathering concerning delay analyses in the construction industry, the current problems, gaps and trends were detected under two researches, which enabled to set the core objective of this study. Firstly, Scientometric Analysis was conducted via VOSviewer software. It was concluded that there are gaps and trends in literature towards developing new delay analyses because of the challenges and drawbacks of the existing delay analysis methods. Secondly, an expert review meeting with 7 experts was conducted and common themes of the participants' views are presented in this study to detect further problems concerning delay analysis methods. All in all, in this study, the problems related to current delay analyses were highlighted. It is clear that it is difficult to conduct reliable analyses without overcoming the detected problems. Therefore, in this study, it is aimed to develop a new delay analysis method named Modified Schedule vs Modified Updated Schedule (MSvsMUS), which overcomes the detected drawbacks to be able to compute the project delays and apportion the project delays to the contracting parties systematically and efficiently. Following the development of the method, the method was validated through a hypothetical study, a real case study and an expert panel. On the whole, MSvsMUS was regarded as applicable by all of the participants. Afterwards, the developed method was integrated into 4D-BIM software, namely Bexel Manager by using the programing language of 'C++'. The integration of the method into 4D-BIM software was successfully tested with a real dwelling project as a case study. Developing a new delay analysis method and integrating it into BIM software, this study is believed to provide a significant improvement in the construction industry by presenting solutions for detected problems faced in the current delay analysis applications.