Design of a parallel mani̇pulator for robot assisted spinal biopsy
Robot yardımlı omurga biyopsi için paralel manipülatör tasarımı
  1. Tez No: 713074
  2. Yazar: İLAYDA SANDAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZGÜN SELVİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankaya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Bu tezde, omurga biyopsisi için yeni bir paralel manipülatör tanıtılmaktadır. Bu manipülatör, aşırı kısıtlı 3 beş serbestlik derecesine sahip paralel bir manipülatördür. Öncelikle istenilen hareketleri yapabilmek ve iğneyi omurga boyunca konumlandırmak için 4 parametreye ihtiyaç vardır. Bu parametreler boyunca iğnenin hareketi biyopsi kişisi tarafından sağlanacağı için diğer parametreler hesaplanmıştır. Elde edilen parametreler ışığında manipülatörün geometrisi oluşturulmuştur. Manipülatörün merkez noktası 1 çizgide hareket eder ve 2 tur verir. İğne o derinliği sağlar. aktüatörlerin hareketini tanımlamak için gerçekleştirilen ters kinematik çözümleri. Tekillik koşullarını tanımlamak ve kullanıcı ile manipülatör arasındaki kuvvet-tork ilişkisini elde etmek için Jacobian analizi yapılır. Manipülatör, çalışma alanı sınırlarında herhangi bir tekillik koşulu olmaksızın hareket sağlamak için Ateşböceği Algoritması kullanılarak boyutsal olarak optimize edilmiştir. Ters kinematik analiz yapıldı. Bu analiz kullanılarak bir çalışma alanı analizi yapılmıştır. Uygun bir çalışma alanı sağlayacak parametreler belirlendi. Elde edilen parametreleri test etmek için tasarladığımız manipülatörün çalışma alanı hareketlerini gösteren çeşitli simülasyonlar yapılmıştır. Belirlenen çalışma alanı içerisinde hareket ettiği simülasyonlar sonucunda görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this thesis, a new parallel manipulator for spine biopsy is introduced. This manipulator is a parallel manipulator with an overly constrained 3 five degrees of freedom. First of all, 4 parameters are needed in order to perform the desired movements and to position the needle along the spine. Since the movement of the needle along these parameters will be provided by the biopsy person, other parameters were calculated. The geometry of the manipulator was created in the light of the obtained parameters. The center point of the manipulator moves in 1 line and gives 2 turns. The needle provides that depth. inverse kinematics solutions performed to describe the movement of the actuators. Jacobian analysis is performed to define the singularity conditions and to obtain the force-torque relationship between the user and the manipulator. The manipulator has been dimensionally optimized using the Firefly Algorithm to provide motion without any singularity condition at the workspace boundaries. Inverse kinematic analysis was performed. A study area analysis was performed using this analysis. Parameters that will provide a suitable working area have been determined. In order to test the obtained parameters, various simulations showing the working area movements of the manipulator we designed were made. It was seen as a result of simulations that it moved within the determined working area.