Borsa İstanbul'da sürdürülebilirlik: Sürdürülebilirlik üzerine karşılaştırmalı bir analiz
Sustainability in Borsa Istanbul: A comparative analysis on sustainability
- Tez No: 713077
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLSERİM ÖZCAN AKBAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atılım Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uygulamalı İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
BİST Sürdürülebilirlik Endeksi'nin diğer pay endeksleriyle arasında bir fark olup olmadığı analiz edilmiştir. Bu analiz için Sürdürülebilirlik Endeksi ile BİST 100 Endeksi karşılaştırılmıştır. Analiz sonucunda BİST Sürdürülebilirlik Endeksi ile BİST 100 Endeksi arasında endeks fiyatları açısından bir fark olmadığı ve BİST Sürdürülebilirlik Endeksi'nin günlük fiyatlarının BİST 100 Endeksi fiyatlarına göre daha yüksek bir düzeyde gerçekleştiği tespit edilmiştir. Anahtar Sözcükler Sürdürülebilirlik, Çevresel Sürdürülebilirlik, Sürdürülebilirlik Endeksi, Ulusal Endeks, BİST 100 Endeksi.
Özet (Çeviri)
It has been analyzed whether there is a difference between the BIST Sustainability Index and other stock indices. For this analysis, the Sustainability Index and the BIST 100 Index were compared. As a result of the analysis, it has been determined that there is no difference between the BIST Sustainability Index and the BIST 100 Index in terms of index prices, and the daily prices of the BIST Sustainability Index are at a higher level than the BIST 100 Index prices. Keywords Sustainability, Environmental Sustainability, Sustainability Index, National Index, BIST 100 Index.