Beliren yetişkinlikte ilişki istikrarı: Anneye bağlanma ve bilişsel tamamlanma ihtiyacının yordayıcılığı
Relationship stability in emerging adulthood: The predictions of maternal bonding and need for cognitive closure
- Tez No: 713076
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN ATAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, ilişki istikrarı ile anneye bağlanma ilişkisinde bilişsel tamamlanma ihtiyacının aracılık etkisini bir model bağlamında incelemektir. Ek olarak, ilişki istikrarı ve alt ölçeklerinin bazı demografik değişkenlere göre farklılaşıp farklılaşmadığı incelenmiştir. İlişkisel tarama modelinin kullanıldığı çalışmada araştırma grubunu, %45'i erkek (n=180), %55'i (n=223) kadın olmak üzere toplam 403 birey oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak“İlişki İstikrarı Ölçeği”,“Ebeveyn Bağlanma Envanteri-Anne Kısa Formu”ve“Tamamlanma İhtiyacı Ölçeği-Kısa Formu”kullanılmıştır. Path modeli ve t-Testi verilerin analizinde yararlanılan temel istatistiklerdir. Araştırma sonucunda, anneye bağlanmanın (ß= .16, p< .01) ve bilişsel tamamlanma ihtiyacının (ß= .21, p< .01) ilişki istikrarı üzerinde pozitif ve düşük düzeyde yordayıcı gücünün olduğu ortaya çıkmıştır. Anneye bağlanmanın (ß= .05, p< .01) tamamlanma ihtiyacı üzerinde pozitif ve düşük düzeyde yordayıcı gücünün olduğu ortaya çıkmıştır. Yapılan analiz sonucunda, tamamlanma ihtiyacının aracılık rolü gözlenmektedir. Anneye bağlanmanın (ß= .001, p< .01) tamamlanma ihtiyacı üzerinden ilişki istikrarına dolaylı etkisinin düşük ve pozitif olduğu bulgusu elde edilmiştir. Anneye bağlanmanın (ß= .17, p< .01) toplam etkisi ilişki istikrarı ile düşük düzeyde pozitif ilişkili bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to investigate the mediating effect of the need for cognitive closure in the relationship between maternal bonding and relationship stability in a context of a path model. In addition, it was examined whether the relationship stability and its subscales significantly differed according to some demographic variables. In the study in which the relational descriptive model was used, the research group consists of 403 individuals, 45% male (n = 180) and 55% (n = 223) female.“Relationship Stability Scale”,“Parental Attachment Inventory-Mother Short Form”and“Need for Completion Scale-Short Form”were used as data collection tools in the study. Path model and t-Test are the basic statistics used in data analysis.