Müşteri ilişkileri yönetimi faaliyetlerinin müşterilerin algıladığı değer algılanan sadakate etkileri: Fitness merkezi katılımcıları üzerine bir inceleme
The impact of customer relationship management activities on the value perceived by customers and the perceived loyalty: A review on fitness center participants
- Tez No: 713080
- Danışmanlar: PROF. DR. ERKAN FARUK ŞİRİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, İşletme, Sports, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu araştırmada müşteri ilişkileri yönetimi faaliyetlerinin müşterilerin algıladığı değer ve sadakate etkileri spor ve fitness merkezi katılımcıları örneğinde incelenmiştir. Araştırmada, nicel araştırma modeli ekseninde karma model bir model benimsenerek hem betimsel modelden hem de ilişkisel modelden yararlanılmıştır. Araştırmanın örneklem grubunu Türkiye'nin farklı bölgelerindeki 32 il merkezinde bulunana spor ve fitness merkezlerinde düzenli olarak spor hizmeti alan ve tesadüfi örneklem yoluyla seçilen 302 üye oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak;“Kişisel Bilgi Formu”,“Müşteri İlişkileri Yönetimi Faaliyetleri Ölçeği”,“Fitness Merkezinde Algılanan Değer Ölçeği”ve son olarak“Fitness Merkezine Yönelik Sadakat ve Tatmin Ölçeği”kullanılmıştır.“Müşteri İlişkileri Yönetimi Faaliyetleri Ölçeği”, araştırmacılar tarafından bu çalışma için özel olarak uyarlanmıştır. Tüm istatistiksel analizler SPSS 25 programı ile yapılmıştır. Spor ve fitness merkezlerinde memnuniyet ile algılanan değer ve sadakat hissi arasındaki ilişkiyi değerlendirmek için verilerin analizinde, müşteri ilişkileri yönetimi faaliyetleri ölçeğine yönelik açımlayıcı (keşfedici) faktör analizi, güvenirlik analizi ve tüm ölçekler için doğrulayıcı faktör analizleri yapılmıştır. Normal dağılım varsayımını sağlayan değişkenlerin iki grup karşılaştırmalarında bağımsız örneklem t testi, üç ve üstü grup karşılaştırmalarında ise ANOVA kullanılmıştır. Ölçekler arasındaki ilişkiyi incelemek için Pearson Korelasyon analizi ve basit doğrusal regresyon analizi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this research, the effects of customer relationship management activities on the perceived value and loyalty of customers were examined in the example of sports and fitness center participants. In the research, a mixed model was adopted on the axis of the quantitative research model, and both descriptive and relational models were used. The sample group of the research consists of 302 members who regularly receive sports services in sports and fitness centers located in 32 provincial centers in different regions of Turkey and are selected by random sampling. As a data collection tool in the research;“Personal Information Form”,“Customer Relationship Management Activities Scale”,“Perceived Value Scale in Fitness Center”and finally“Fitness Center Loyalty and Satisfaction Scale”were used. The“Customer Relationship Management Activities Scale”was specially adapted for this study by the researchers. All statistical analyzes were done with SPSS 25 program. In order to evaluate the relationship between satisfaction, perceived value and sense of loyalty in sports and fitness centers, exploratory (exploratory) factor analysis for the customer relationship management activities scale, reliability analysis and confirmatory factor analyzes for all scales were performed in the analysis of the data. Independent sample t-test was used in the comparisons of two groups of the variables providing the assumption of normal distribution, and ANOVA was used in the comparisons of three or more groups. Pearson Correlation analysis and simple linear regression analysis were performed to examine the relationship between the scales.