Teaddüdü'l-hâdise fî rivâyâti'l-hadîsin-nebevi: Dirasetün te'siliyye
The varieties of incidents in the narrations of theprophic (ahadith)astructural and critical study
  1. Tez No: 713106
  2. Yazar: HAMZEH AL-BAKRI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MOHAMMAD EİD AL-SAHEB
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: Ürdün Üniversitesi
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: İlahiyat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hadis Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 266
Özet
Bu araştırma bir konuda rivayetler farklılaştığında sıklıkla dile getirilmesi yönüyle ''hakkında hadis zikredilen olayın çok defa tekrarlaması meselesini'' ele almaktadır. Bu metinler söz konusu olduğunda kimi ilim adamları olayın pek çok kere tekrarlandığını söyleyerek metinleri bağdaştırmış, bazıları bu bağdaştırmayı hoş görmemiştir. Onlar, olayın tek bir kere gerçekleştiğini kabul edip tüm rivayetleri; ya rivayetlerden birini kabul etmek, diğerlerinde illetler bulmak, rivayetler arasında tercih yapmak, yahut rivayetlerin hepsini tek bir anlama irca ettirmek suretiyle tekbir asla döndürmeyi uygun görmüşlerdir. Bu çalışma; olayın tekrarlaması meselesini, tarihsel gelişimini, ilim ehlinin bu konudaki görüşlerini ortaya koymuş, Nebi'nin (sav) hadislerinde olayın tekrarlamasın daki hikmetlere dikkat çekmiştir. Yine bu meselenin diğer usul ve hadis ilimleri ile olan ilişkisini ortaya çıkarmış, hadis fıkhı, neshi ve tevatürü gibi pek çok hadis ilmine dair meseleye etkisini açıklamıştır. Bu araştırma, meselenin tam konumunu belirlemek amacı güderek olayın tekrarlaması söylemenin şartları, karineleri, manileri tartışmış, bu sırada geçer sebebi olmadan bu konuda geniş davranmış mezhepleri de eleştirmiştir. Çalışmada hadis-i şeriflerin sebepleri ve Kur'an-ı Kerim'in esbab-ı nuzülune dair bazı rivayetlerde ki tekrarlama meselesini de gözden kaçırmamıştır. Bu çalışmanın bölümleri ve başlıkları arasında farklı rivayetlerin bulunduğu hadislerde olayın gerçekten tekrarlandığı hadisler de, olayın tekrarının söz konusu olmadığı hadisler de bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study discusses the issue of“varieties of incidents”an issue often discussed when several narrations of a particular incident differ. Some scholars resolve the issue by ascribing each of the similar narrations to a separate incident. Others disagree, explaining that the incident took place only once. This group of scholars returns all the narrations to one meaning either by accepting one narration and finding fault in the others, favoring some narrations over others, or interpreting them all to mean one thing. This study defines what is understood by the term“varieties of incidents”and its historical development along with the different scholarly opinions regarding its ruling. The wisdom behind the existence of this issue in the narrations of the Prophet is briefly discussed as well. Emphasis is also placed in this study on the relationship between this issue and a number of subjects in the sciences of hadith and the foundations of Islamic jurisprudence. It also illustrates the effect of this issue on the understanding, abrogation, and tawatur (multiple-chain transmission) of ahadith. To accurately cover this topic, the study also examines its conditions, indicators, and preventatives. Within this examination, it criticizes those who negligently make reference to this issue without justification. Finally, this study explores the issue of the varieties of incidents as it occurs in the circumstances of revelation of the Holy Quran and the Prophetic ahadith. Throughout the sections of this study, numerous examples of Prophetic ahadith are mentioned. In some of these, the fact that the incident occurred more the once holds true, and in others, it does not.