Rüzgâr sörfü ve uçurtma sörfü sporcularının fonksiyonel performanslarının karşılaştırılması
Comparison of functional performance of windsurfers and kitesurfers
- Tez No: 713120
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. NURTEN DİNÇ, DR. TOMÁŠ GRYC
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Spor, Sports
 - Yıl: 2021
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
 - Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Antrenman ve Hareket Bilimleri Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 82
Özet
Amaç: Rüzgâr sörfü ve uçurtma sörfü sporcuları üzerinde performans analizi yaparak, fonksiyonel performansları üzerinde incelemelerde ve değerlendirmelerde bulunmak. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma, rüzgâr sörfü ve uçurtma sörfü sporcuları arasındaki fonksiyonel performans beceri ölçümü yapmak üzere tasarlanmış akut ve deneysel bir alan çalışmasıdır. 18-41 yaş arası ileri seviye 13 erkek rüzgâr sörfü ve 12 erkek uçurtma sörfü sporcusunun katıldığı çalışmada uygulanan ölçüm yöntemleri vücut kompozisyon ölçümleri, izometrik kuvvet dinamometre ölçümleri, derinlik sıçrama testi-reaksiyon hızı ölçüm yöntemi, Y denge testi ölçümü, FHG testidir. Elde edilen veriler SPSS 23 paket program kullanılarak istatistiksel olarak karşılaştırılmış iki grup arasındaki istatistiksel farklılıkları gözlemlemek için Man Withney U testi uygulanmıştır. Anlamlılık değeri p0.05).
Özet (Çeviri)
Purpose: Performing analysis of windsurf and kitesurf athletes via examinations and evaluations of their functional performances. Method: This study is an acute and experimental field study designed to measure functional performance ability among windsurfers and kitesurfers. The measurement methods applied in the study, in which 13 advanced male windsurfers and 12 male kitesurfers between the ages of 18-41 participated, were body composition measurements, isometric force dynamometer measurements, drop jump test-reaction time measurement method, Y balance test measurement, FMS test method. The obtained data were compared statistically using the SPSS 23 package program and the Man Withney U test was applied to observe the statistical differences between the two groups. The significance mean value has been use as p0.05) was found between windsurfers and kitesurfers in terms of body composition measurements, Y balance test and drop jump test-reaction time measurement.