Evre 1a epitelyal over kanserlerinde p16 ve p53 ekspresyonlarının prognoza etkisi
Prognostic impact of p16 and p53 gene expressions in stage 1a epithelial ovarian cancer
- Tez No: 713119
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ AYHAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 35
Özet
Epitelyal over kanseri (EOK) gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde halen jinekolojik kanserler içinde en öldürücü olandır. Ancak erken evrede prognoz daha iyi olup 5 yıllık sağ kalım %90'ın üzerindedir. Bilindiği gibi özellikle ileri evrelerde bazı proteinlerin (örn: p53, p16) prognostik olduğu gösterilmiştir. Bu bilgiler ışığında çalışmada evre 1a epitelyal over kanseri olan 29 olguda p16 ve p53 ekspresyonlarının prognostik öneminin konvansiyonel prognostik parametrelerle karşılaştırılması planlandı. Parafin bloklarda uygun örnekler alınarak p16 ve p53 immunhistokimya boyaması yapıldı. Konvansiyonel parametreler olarak yaş, grade ve histolojik tip ele alınarak p16 ve p53 sonuçlarıyla karşılaştırıldı. Yapılan univaryan ve multivaryan analizler sonucunda p53 ve p16 ekspresyonunun grade ile birlikte arttığı gözlenmiş, ancak vaka sayısının limitli olması nedeniyle diğer konvansiyonel parametrelerle birlikte prognostik olduğu gösterilememiştir. Uniform gruplarda daha geniş vaka serileri literatüre katkıda bulunabilir.
Özet (Çeviri)
Epithelial ovarian cancer(EOC) is the most lethal gynecological cancer in developed and developing countries. Whereas at early stages prognosis is better and 5-year overall survival is higher than %90. It is shown that some proteins(eg. P53,p16) are prognostic especially at advanced stages. Based on this information in this study comparison of p16 and p53 expression's prognostic importance with other conventional parameters in stage Ia 29 EOC cases is planned. Appropriate examples in parraffin blockes were treated with p16 and p53 immunohistochemical staining. Age, grade and hystologic type are the conventional parameters and compared with the p53 and p16 results. Univariant ve multivariant analysis indicated that p16 and p53 expression increased with grade but, due to the limited number of cases, p16 and p53 expression and other conventional parameters haven't been determined as prognostic. Larger case series in uniform patient groups may contribute to the literature.