Son dönem Çağatay Türkçesi eserlerinden Ḳurʿa Nām Fāl-i Kelāmu'llāh-ı Şerįf üzerinde dil incelemesi (İnceleme-metin-dizin)
Language analysis on a Ḳurʿa Nām Fāl-i Kelāmu'llāh-ı Şerįf one of the works from last period of the Chagatay Turkic (Analysis-text-index)
  1. Tez No: 713132
  2. Yazar: CEYLAN ÖZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET TURAN TÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Türk Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 209
Özet
Bu tezde, Son Dönem Çağatay Türkçesi eserlerinden olan ve Hazret-i İmam Cafer-i Sadık'a atfedilen“Ķurʿa Nām Fāl-i Kelāmu'llāh-ı Şerįf”üzerinde dil incelemesi yapılarak Son Dönem Çağatay Türkçesi hakkında bilgi verilmiştir. Çalışma Giriş, İnceleme, Metin, Dizin ve Sonuç bölümleri şeklinde hazırlanmıştır. Giriş bölümünde Çağatay ismi, Çağatay Türkçesi, Çağatay Türkçesinin dönemleri, Son Dönem Çağatay Türkçesi, incelenen metin ve bunun atfedildiği Cafer-i Sadık hakkında bilgi verilerek ardından fal kavramı, falcılık, Türklerde ve Uygur Türklerinde falcılık ile falnâme geleneği açıklanmış; çalışmaya konu olan metin, falnâme olması yönüyle ele alınmıştır. İnceleme Bölümü, Ses ve Biçim Bilgisi başlıklarından oluşarak ikiye ayrılmıştır. Metin bölümünde metnin transkripsiyonu yapılmış ve dizin bölümünde de metinde geçen kelimelerin gramatikal dizini verilmiştir. Sonuç bölümünde ise yapılan tüm bu çalışmalar değerlendirilerek maddeler halinde verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, information about the Late Period of the Chagatai Turkish is given by making a language analysis on“Ķurʿa Nām Fāl-i Kelāmu'llāh-ı Şerįf”, one of the works in Late Period of the Chagatai Turkish, which is attributed to Hazrat-i Imam Cafer-i Sadiq. The study has been prepared in the form of introduction, Review, Text, Index and Conclusion sections. In the introduction, information about the name of Chagatai, Chagatai Turkish and its periods, the Last Period of the Chagatai Turkish, the analyzed text and Cafer-i Sadiq to which it is attributed is given, and then the consept of fortune telling, fortune telling, fortune-telling among Turks and Uyghur Turks, and fortune-telling tradition are explained; the text, which is the subject of the study, has been handled in terms of being falnâme. The Analysis Section is divided into two parts under the headings of Phonology and Morphology. In the text section, the text is transcribed, and in the index section, the grammatical index of the words in the text is given. In the conclusion part, all these studies are evaluated and given in articles.