İstanbul ilinde öğrenim gören kız adolesanların beslenme alışkanlıklarının ve bilgi düzeylerinin saptanması
Determination of nutrition habits and knowledge levels of adolescent girls educated in Istanbul
  1. Tez No: 713139
  2. Yazar: SÜMEYYE SARI ÖZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HİLAL HIZLI GÜLDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Büyüme ve gelişmenin büyük bir hız kazandığı adolesan dönemde beslenme alışkanlıkları oldukça önemlidir. Bu çalışma, adolesan kızların beslenme alışkanlıklarını ve beslenme bilgi düzeylerini saptamak amacıyla yapılmıştır. Kesitsel ve tanımlayıcı türdeki bu çalışma, İstanbul ilinde bir devlet lisesinde öğrenim gören 391 kız adolesanın katılımıyla gerçekleştirilmiştir. Adolesanlara uygulanan bir anket formu ile sosyodemografik özellikler, fiziksel aktivite yapma durumu, bazı besinlerin tüketim sıklıkları ve alışkanlıkları, Akdeniz Diyeti Kalite İndeksi (KIDMED) ve beslenme bilgi testi (BBT) soruları sorulmuştur. Boy ve vücut ağırlıkları ölçülerek Beden Kütle İndeksleri (BKİ) hesaplanmıştır. Çalışmaya katılan adolesanların %19,4'ü hafif şişman ve obez, %15,1'si zayıf, %65,5'ü normal BKİ sınıfında bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Nutritional habits are very important in adolescence where growth and development are gaining speed. This study was conducted to determine the nutritional habits and nutritional knowledge levels of adolescent girls. This cross-sectional and descriptive study was conducted with the participation of 391 female adolescents from a state high school in Istanbul. Sociodemographic characteristics, physical activity status, consumption frequencies and habits of some foods, Mediterranean Diet Quality Index (KIDMED) and nutrition knowledge test (BBT) were asked with a questionnaire form. Body Mass Indexes (BMI) were calculated by measuring height and body weights. Adolescents in the study, 19.4% were found to be slightly obese and obese, 15.1% were in the underweight and 65.5% normal BMI class.