Fen bilimleri öğretmenlerinin okul dışı öğrenme ortamlarına gerçekleştirilen gezilere yönelik deneyimleri
Experiences of science teachers on field trips to out-of-school learning environments
  1. Tez No: 713140
  2. Yazar: HASAN SARIGÜL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜLYA ERTAŞ KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Fen Bilgisi Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bilim ve teknolojinin hızla gelişmesine paralel olarak eğitim sistemimizin sürekli bir değişim ve yenilenme içinde olduğu günümüzde, eğitimin sadece okul çatısı altında yapıldığı düşünülen düşünce akımları etkisini hızla yitirmektedir. Aynı zamanda alan yazında okul dışı öğrenme ortamlarının öğrencilerin öğrenmeleri üzerine olumlu etkilerinin ortaya konulduğu birçok çalışma olduğu görülmektedir. Bu çalışmada okul dışı ortamlara gezi düzenleyen fen bilimleri öğretmenlerinin gezilerinin planlama, uygulama, değerlendirme ve izleme aşamalarında neler yaşadığı, hangi problemlerle karşılaştığı ve olası çözüm yollarını ortaya koymak amaçlanmaktadır. Araştırmada nitel yöntem desen türlerinden fenomenolojik desen kullanılmıştır. Araştırmada ölçüt örnekleme yöntemi kullanılarak, görüşme yapılan öğretmenlerin okul dışı öğrenme ortamlarına gezi düzenlemiş olması ölçüt olarak alınmıştır. Araştırma kapsamında 12 erkek ve 12 kadın olmak üzere 24 fen bilimleri öğretmeni ile görüşmeler yapılmıştır. Veri toplama aracı olarak yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Fen bilimleri öğretmenleri ile online görüşmeler yoluyla elde edilen verilerin analizinde içerik analizi ve betimsel analiz kullanılmıştır. Elde edilen sonuçlar, öğretmenlerin gezi düzenlemelerinin amaçlarının öğrencilere biyoçeşitliliği, çevre ve hayvan sevgisini, geri dönüşümü, enerji tüketimi bilincini, bilim sevgisini ve kültürel anlamda bilinçlenmeyi kazandırma olduğunu göstermektedir. Öğretmenlerin, gezi öncesi öğrencilerin sosyal beceri gelişimi için herhangi bir hazırlık yapmadıkları, beceri gelişimi için gezinin doğal ortamında kendiliğinden gerçekleşmesini düşündükleri görülmektedir. Öğretmenlerin hazırlık gerektirmemesi ve az zaman alması nedeniyle gezilerin değerlendirilmesinde sözel yöntemleri yazılı yöntemlere göre daha çok tercih ettiği görülmektedir. Öğretmenler, okul dışı geziden aylar sonra da öğrencilerinde gezilerin bilişsel ve sosyal yönden olumlu etkilerini gözlemlediklerini ifade etmişlerdir. Araştırmanın sonucunda gezi düzenlemenin önündeki en büyük engellerin izin alma süreçleri, gezi maliyetini karşılama, öğrenci kontrolü ve ulaşım olduğu görülmektedir
Özet (Çeviri)
Parallel to the rapid development of science and technology, in today's world where our education system is constantly undergoing change and renewal, the currents of thought that are thought to only be taught at school have been losing their influences. At the same time, in my field writing, it is seen that there are many studies showing the positive effects of out-of-school learning environments on students' learning. In this study, it is aimed to reveal what science teachers experienced during the planning, implementation, evaluation and monitoring stages of their trips to out-of-school environments, what problems they encountered and possible solutions. In this study, phenomenological pattern, one of the qualitative method pattern types, is used. In this study, using the criterion sampling method, the fact that the teachers interviewed made trips to learning environments out of school is taken as the criterion. Within the scope of the research, interviews are made with 24 science teachers, 12 male and 12female.Semi-structured interview form is used as data collection tool. Content analysis and descriptive analysis are used in the analysis of the data obtained through online interviews with science teachers. The results show that the purpose of teachers' trip arrangements is to provide students' biodiversity, love of environment and animals, recycling, energy consumption awareness, love of science and cultural awareness. It is seen that the teachers do not make any preparations for the social skill development of the students before the trip, and they think that the trip should take place spontaneously in the natural environment for skill development. It is observed that teachers prefer verbal methods more than written methods in evaluating trips because they do not require preparation and take less time. Teachers stated that they observed the positive cognitive and social effects of the trips on their student even months after the excursion. As a result of the research, it is seen that the biggest obstacles to organizing trips are the permitting processes, cost recovery of the trip, student control and transportation.