Eskişehir İstiklal Mahkemeleri'nde casusluk davaları
Espionage cases in the Eskisehir Independence Court
- Tez No: 713152
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İSMİGÜL ÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Tarih, Public Administration, History
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
1920-1927 yılları arasında görev yapmış ve bir döneme damgasını vurmuş olan İstiklâl Mahkemeleri, Milli Mücadele yılları ve Cumhuriyet Tarihi'nin ilk yıllarında özel yetkiler verilerek kurulmuş mahkemelerdir. İstiklâl Mahkemeleri'nin I. Dönemin de kurulan Eskişehir İstiklâl Mahkemeleri, bulunduğu konum itibariyle Türk İhtilali'nin başarıya ulaşmasında önemli bir görev üstlenmiştir. Nitekim savaş cephelerine ve İstanbul'a yakın olması nedeniyle Eskişehir ve çevresi asker kaçaklarının ve İstanbul'dan Anadolu'ya geçen casusların uğrak mekânı olmuştu. Bu çevre de kurulması planlanan bir İstiklâl Mahkemesi, Ankara hükümeti ve Büyük Millet Meclisi'nin yükünü büyük ölçüde hafifletecekti. Tüm bu hususlar doğrultusunda Büyük Millet Meclisi'nin almış olduğu karar sonucunda 20 Ekim 1920 yılında Eskişehir İstiklâl Mahkemesi kurulmuştur. Bu çalışma da Eskişehir İstiklâl Mahkemeleri ile ilgili bazı önemli bilgiler verilerek bu süreç içinde yaşanan yargılamalar hakkında temel kaynaklar kullanarak açıklayacağız.
Özet (Çeviri)
The Independence Courts, which served between 1920-1927 and left their mark on a period, were established by giving special powers during the years of National Struggle and the first years of the Republican History. The Independence Courts of Eskişehir, which was founded in the First Term of the Independence Courts, played an important role in the success of the Turkish Revolution. As a matter of fact, due to it close proximity to the war fronts and Istanbul, Eskişehir and it environs became a place of hangout for the escaped soldiers and spies passing from Istanbul to Anatolia. This environment would also ease the burden of the Independence Court, the Ankara government and the Grand National Assembly. As a result of the decision of the Grand National Assembly, Eskişehir Independence Court was established on October 20. 1920. In this study, we will give some important information about Eskişehir Independence Courts and explain them using basic sources about the proceedings in this process.