Türkiye ve Gürcistan eğitim yönetimi ve denetimi sistemlerinin karşılaştırması
Comparison of Turkey And Georgıan education management and supervision systems
  1. Tez No: 713159
  2. Yazar: CENK BATUR GÜZEL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RAHMAN ÇAKIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Her ülkenin var olduğu coğrafi yapısı farklı özelliklere sahiptir. Bu nedenle, her ülke siyasal, ekonomik ve sosyal alanlarda farklı bir anlayışı barındırmaktadır. Toplumun özellikleri eğitim sistemini etkilemektedir. Bu bağlamda Reform hareketleri eğitim sisteminin geliştirilmesi fırsatlarını sunmaktadır. Eğitimde kalitenin arttırılabilmesi için eğitim sistemi, eğitim yönetimi ve eğitim denetimi göstergelerini takip etmek çok önemlidir. Çalışma kapsamında Gürcistan ve Türkiye'nin eğitim yönetimi ve denetimi sistemleri incelenmiştir. Araştırmada, eğitim sistemleri karşılaştırılarak her iki ülkenin eğitim yönetimi ve denetim sistemleri, eğitim yöntemleri, yöneticilerin seçimi, yetiştirilmesi ve atanması, kurumları arasındaki farklılıklara ilişkin bulgular elde edilmiştir. Çalışmanın sonuçlarının, Türkiye'deki eğitim yönetimi ve denetim sistemlerinde çalışan eğitim yöneticilerine, müfettişlere, okul müdürlerine ve öğretmenlere karar verme ve uygulama süreçlerinde katkı sağlaması amaçlanmaktadır. Milli Eğitim Bakanlığı, kalitenin yükselmesini sağlamak, tükenmişliği engelleyerek öğretmenlik mesleğini kariyer mesleği haline dönüştürebilmek amacıyla öğretmen, uzman öğretmen ve başöğretmen olmak üzere üç kariyer basamağı oluşturmuştur. Gürcistan eğitim denetimi sisteminde sorumlu Eğitim, Bilim, Kültür ve Spor Bakanlığıdır. OECD verilerine göre Gürcistan'da yapılan reform hareketleri ile eğitim kalitesi hızlı artmaktadır.
Özet (Çeviri)
The geographical structure of each country has different features. Therefore, each country has a different understanding in the political, economic and social fields. The characteristics of the society affect the education system. In this context, Reform movements offer opportunities to improve the education system. In order to increase the quality of education, it is important to follow the education system, education management and education control indicators. The educational administration and supervision of the system under study, Georgia and Turkey were examined. In the research, the education systems were compared and findings of education management and supervision systems of both countries, training methods, selection, training and appointment of managers and differences between institutions were obtained. The results of the study, working in educational administration and control system in Turkey training managers, investigators, are intended to decide which school principals and teachers to contribute in the implementation process. The Ministry of National Education has created three career steps, namely teacher, specialist teacher and head teacher, in order to increase the quality, prevent burnout and turn the teaching profession into a career profession. Georgia is the Ministry of Education, Science, Culture and Sports responsible for the education control system. According to OECD data, the quality of education increases rapidly with the reform movements in Georgia.