Non-radyografik aksiyel spondiloartritli hastalarda kan mikro RNA düzeyleri, hastalık aktivitesi, fonksiyonel kapasite ile ilişkisi
The relationship with blood microRNA levels, disease activity and functional capacity in patients with non-radiographic axial spondyloarthritis
  1. Tez No: 713164
  2. Yazar: ŞAHİN KIRATLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLCAN GÜRER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Amaç: Bu çalışmadaki amacımız, nr-axSPA'lı hastalarda, kan miRNA-5196 ve miRNA-29a düzeylerinin belirlenmesi ve bu iki miRNA alt tipinin nr-axSPA'nın erken tanısında ve yeni tedavi stratejilerinin geliştirilmesinde katkı sağlaması, miRNA-5196 ve miRNA-29a düzeylerinin hastalık aktivitesi ve fonskiyonel kapasite ile ilişkisinin belirlenmesi ve bu iki miRNA alt tipinin hastalık patogenezindeki potansiyel etkilerinin ortaya çıkarılmasının sağlanmasıdır. Gereç ve yöntem: Çalışmamıza; kliniğinimize bel-kalça ağrısı ile başvuran 18 yaş üstü, 2009 Spondiloartrit Uluslararası Değerlendirme Derneği (ASAS) aksiyel SpA sınıflandırma kriterlerini karşılayan ve non-radyografik aksiyel spondiloartrit tanısı konulan tüm gönüllü hastalar ve hasta grubu ile korele olarak herhangi bir otoimmün veya inflamatuar hastalığı olmayan gönüllüler çalışmaya alındı. Hastaların yazılı onamları alındıktan sonra yaş, cinsiyet, boy, kilo, VKİ, öğrenim durumu, mesleği, medeni durumu, hastalık süresi ve bu nedenle non steroit anti-inflamatuar ilaç kullanımı, sigara kullanımı, alkol tüketimi ve aile öyküleri, eşlik eden diğer hastalıkları ve kullandıkları ilaçlar sorgulandı. Hastaların rutin fizik muayene ve kas-iskelet sistemi muayenesi ile birlikte, hastalar BASDAI, BASFI, BASMI, ASQOL ölçekleri kullanılarak değerlendirildi. Hastalardan ESH, CRP, HLA-B27 ve real-time PCR yöntemiyle miRNA analizinde kullanılmak üzere kan örnekleri alındı. Bulgular: Hastaların yaş ortalaması 39,7 ± 11,2 iken, kontrol grubunun yaş ortalaması 47,4 ± 15,2 olarak saptandı. Yaş açısından gruplar arasında istatiksel olarak anlamlı fark saptanmadı (p=0,085). VKİ ortalaması hasta grubunda 25.3±4,7, kontrol grubunda 25,8±2,9 idi. İki grup arasında VKİ açısından istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık yoktu (p=0,699). Hasta grubunda ortalama hastalık süresi 24(4-100) hafta, NSAİİ kullanım süresi 5(0-7) gün/hafta olarak bulundu. Hastaların eğitim düzeyi olarak 6'sı (%31,6) lise ve altı eğitim, 13'ü (%68,4) lise üstü eğitim düzeyine, hastalardan 9'u (%45) lise ve altı, 11'i (%55) lise üstü eğitim düzeyine sahipti. Eğitim düzeyi açısından gruplar arasında istatiksel olarak anlamlı fark saptanmadı (p=0,514). Hasta grubunda bakılan BASDAI median değeri 4.8, BASFI median değeri 0, BASMI median değeri 5.0, ASQOL median değeri 4.0 olarak hesaplandı. Hasta grubunun serum ESH ortalaması 20,9±15,4 mm/saat, kontrol grubunun ise 23±18,2 mm/saat olarak bulundu. Gruplar arasında ESH düzeyleri arasında anlamlı bir fark saptanmadı (p=0.700). Serum CRP ortalaması hasta grubunda 4,6 (0-45) mg/dl iken, kontrol grubunda 0 (,0-10,00) mg/dl olarak saptandı. Her iki grup arasında hasta grubunda kontrol grubuna göre serum CRP değerleri açısından istatiksel anlamlı fark saptandı (p=0,023). Hasta grubunda HLA B27 pozitifliği oranı %42,1 kontrol gurubunda HLA B 27 pozitifliği oranı %5 idi. HLA B 27 pozitifliği açısından gruplar arasında anlamlı fark gözlendi (p=0,008). Non-radyografik aksiyel spondiloartrit tanısı konulan hasta grubunda serum miR-5196 düzeyi ortalaması 1,7 (2-74,8) ng/ml, kontrol grubunda ise 1,4 (1-15,7) ng/ml olarak saptandı. Gruplar arasında miR-5196 düzeyleri arasında anlamlı bir fark saptanmadı (p=0.431). Non-radyografik aksiyel spondiloartrit tanısı konulan hasta grubunda serum miR-29a düzeyi ortalaması 0,1 (0,1-2) ng/ml, kontrol grubunda ise 0,3 (1-1,4) ng/ml olarak saptandı. Hasta grubunda kontrol grubuna göre miR-29a nın (p=0.000) istatistiksel olarak anlamlı şekilde daha az eksprese olduğu tespit edilmiştir. Non-radyografik aksiyel spondiloartrit tanısı konulan hastalar ve sağlıklı kontrol grubunda, HLA B27 (+) ve (-) olanlar arasında miRNA ekspresyonları istatistiksel olarak farklı değildi. Hastalar ve sağlıklı kontrol gruplarında, cinsiyetle miRNA ekspresyonu arasındaki ilişki değerlendirildiğinde, miR-5196' nın (p=0.048) sadece kontrol grubundaki kadınlarda erkeklere göre istatistiksel olarak anlamlı bir şekilde daha fazla eksprese olduğu görülmüştür. Hasta grubunda ise cinsiyetle miRNA ekspresyonu arasındaki ilişki değerlendirildiğinde istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki saptanamamıştır. Hastalar arasında, NSAİİ kullanım sıklığı ile miRNA ekspresyonu arasındaki ilişki değerlendirildiğinde istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki saptanamamıştır. Hasta grubunda BASDAI, BASMI, BASFI, ASQOL, BASMI, şikayetlerin süreleri ve ESH, CRP değerleri ile; miRNA 5196 ve miRNA 29a arasındaki ilişki incelendi. Hastalık aktivitesini değerlendirmekte kullanılan klinik ve laboratuar parametreler ile; miRNA 5196 ve miRNA 29a ekspresyonları arasında istatiksel olarak anlamlı fark saptanmadı.
Özet (Çeviri)
Background And Aim: Our aim in this study is to determine blood miRNA-5196 and miRNA-29a levels in patients with nr-axSPA and to contribute to the early diagnosis of nr-axSPA and the development of new treatment strategies of these two miRNA subtypes, to determine miRNA-5196 and miRNA-29a levels. The aim is to determine the relationship between disease activity and functional capacity and to reveal the potential effects of these two miRNA subtypes in the pathogenesis of the disease. Material and method: All volunteer patients over the age of 18 who applied to our clinic with low back and hip pain, met the 2009 Spondyloarthritis International Evaluation Society (ASAS) axial SpA classification criteria and were diagnosed with non-radiographic axial spondyloarthritis, and volunteers without any autoimmune or inflammatory disease in correlation with the patient group were included in the study. After obtaining the written consent of the patients, age, gender, height, weight, body-mass index (BMI), education status, occupation, marital status, duration of current complaints and therefore non-steroidal anti-inflammatory drug use, smoking, alcohol consumption, comorbidities and medications they used were questioned. Along with the routine physical examination and musculoskeletal examination of the patients, the patients were evaluated using the BASDAI, BASFI, BASMI, ASQOL scales. Blood samples were taken from the patients to be used in miRNA analysis by sedimentation (ESH), c-reactive protein (CRP), HLA-B27 and real-time polymerase chain reaction (real-time PCR) method. Results: While the mean age of the patients was 39.7 ± 11.2, the mean age of the control group was 47.4 ± 15.2. There was no statistically significant difference between the groups in terms of age (p=0.085). The mean Body Mass Index (BMI) was 25.3±4.7 in the patient group and 25.8±2.9 in the control group. There was no statistically significant difference between the two groups in terms of BMI (p=0.699). The mean duration of complaints in the patient group was 24(4-100) weeks, and the duration of NSAID use was 5(0-7) days/week. In terms of education level, 6 (31.6%) of the patients had high school or 74 lower education, 13 (68.4%) had higher education level, 9 (45%) of the patients were high school and below, 11 (55%) ) had a higher education level. There was no statistically significant difference between the groups in terms of education level (p=0.514). In the patient group, the median BASDAI value was 4.8, BASFI median value was 0, BASMI median value was 5.0, ASQOL median value was 4.0. The mean serum ESR in the patient group was 20.9±15.4 mm/hour, and 23±18.2 mm/hour in the control group. There was no significant difference in ESR levels between the groups (p=0.700). While the mean serum CRP was 4.6 (0-45) mg/dl in the patient group, it was 0 (.0-10.00) mg/dl in the control group. A statistically significant difference was found between the two groups in terms of serum CRP values in the patient group compared to the control group (p=0.023). The rate of HLA B27 positivity in the patient group was 42.1%, and the rate of HLA B 27 positivity in the control group was 5%. There was a significant difference between the groups in terms of HLA B 27 positivity (p=0.008). The mean serum miR-5196 level was found to be 1.7 (2-74.8) ng/ml in the patient group diagnosed with non-radiographic axial spondyloarthritis, and 1.4 (1-15.7) ng/ml in the control group. There was no significant difference in miR-5196 levels between the groups (p=0.431). The mean serum miR-29a level was found to be 0.1 (0.1-2) ng/ml in the patient group diagnosed with non-radiographic axial spondyloarthritis, and 0.3 (1-1.4) ng/ml in the control group. It was determined that miR-29a (p=0.000) was statistically significantly less expressed in the patient group compared to the control group. MiRNA expressions were not statistically different between HLA B27 (+) and (-) patients in patients diagnosed with non-radiographic axial spondyloarthritis and healthy control group. When the relationship between sex and miRNA expression was evaluated in patients and healthy control groups, it was observed that miR-5196 (p=0.048) was statistically significantly more expressed only in women in the control group. In the patient group, when the relationship between gender and miRNA expression was evaluated, no statistically significant relationship was found. When the relationship between the frequency of NSAID use and miRNA expression was evaluated among the patients, no statistically significant relationship was found. In the patient group, BASDAI, BASMI, BASFI, ASQOL, BASMI, duration of complaints and sedimentation, CRP values; The relationship between miRNA 5196 and miRNA 29a was examined. With clinical and laboratory parameters used to evaluate disease activity; There was no statistically significant difference between miRNA 5196 and miRNA 29a expressions.