Türkiye'de köye öğretmen yetiştirme deneyimi köy enstitüleri sistemi
The experience of training teachers for villages in Turkey the village institutes' system
  1. Tez No: 713165
  2. Yazar: MEHMET ŞEREN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. PROF. DR. YAHYA AKYÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 1982
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitimin Sosyal ve Tarihi Temelleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu araştırmanın amacı, eğitim tarihimizde önemli bir yeri olan köy enstitülerini köye öğretmen yetiştirme açısından değerlendirmektir. Cumhuriyetin kurulmasıyla yeniden düzenlenen eğitim sistemimizde köylere öğretmen ve diğer meslek erbabını yetiştirmek amacıyla kurulan köy enstitülerinin Türkiye'nin ekonomik ve toplumsal kalkınmasında önemli katkıları olmuştur. Bu araştırma, 1940-1954 yılları arasında köye öğretmen yetiştirme açısından köy enstitülerine odaklanmaktadır. Çalışmada Köy Enstitülerinin kuruluş amaçları, yönetim ve işleyiş ilkeleri, kuruluş yerleri, köy enstitüleri tarafından yetiştirilen öğretmenlerin nitelik ve niceliksel açıdan durumları üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to evaluate the village institutes, which have an important place in our education history, in terms of training teachers for villages. In our education system, which was reorganized with the establishment of the Turkish Republic, the village institutes established to train teachers and other professionals in the villages made significant contributions to Turkey's economic and social development. This research focuses on village institutes in terms of training teachers for villages between 1940-1954. In this study, the establishment purposes of the Village Institutes, the management and functioning principles, the places of establishment, the quality and quantitative status of the teachers trained by the village institutes were emphasized.