Ticaret savaşları ekseninde ABD-Çin-Türkiye
On the axis of trade wars USA-China-Turkey
  1. Tez No: 713182
  2. Yazar: GÖKÇE GÜLBAHAR İNANÇOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET FATİH AYDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Ticaret savaşları tarihin çeşitli dönemlerinde ortaya çıkmış ve dünya ekonomilerinde ara ara krizlere yol açmıştır. Ticaret savaşları en son ABD'de ortaya çıkan ve kısa zamanda tüm dünyayı etkisi altına alan 2008 finansal kriziyle tekrar gündeme gelmiştir. Küresel ekonomiyi etkisi altına alan bu krizin etkilerini atlatabilmek için ülkeler kendi ekonomilerine odaklanmış ve“yeni korumacılık”politikaları uygulamışlardır. Uygulanan bu politikalar sonuçta kur ve ticaret savaşlarına neden olmuş, küresel ekonomide rollerin ve dengelerin değişmesiyle sonuçlanmıştır. ABD'de 2017 seçimlerinin ardından, Donald Trump seçim vaadine uygun olarak, ABD'yi çeşitli uluslararası ekonomik örgütlerden ayırmış ve başta Çin olmak üzere dış ticaret açığı verdiği ülkelere karşı ithalat kotaları uygulamaya başlamıştır. Amerika ile Çin arasında ortaya çıkan ticaret savaşında, Amerika'nın Türkiye'den demir çelik ve alüminyum alımlarına vergi koyması ile ülkemiz de dahil olmuştur. Çin'in Amerika'ya misillemelerle karşılık vermesi ve misillemelerin karşılıklı olarak ilerlemesiyle korumacılık kapsamı bağlamında konan tarifeler ticaret savaşlarına sebep olmuştur. Çalışma dört bölüm olarak ele alınmıştır. İlk bölümde uluslararası ticaret teorileri hakkında bilgi verilmiş, ikinci bölümde ticaret savaşlarıyla ilgili literatür taraması yapılmıştır. Üçüncü bölümde tarihsel süreçte yer alan ticaret savaşları ele alınmış, dördüncü bölümde ise ticaret savaşlarının ekonomik etkileri ABD, Çin ve Türkiye bazında incelenmiştir. Bu bağlamda söz konusu ülkelerin çeşitli ekonomik verileri kullanılarak değerlendirme yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Trade wars have emerged at various times in history and led to intermittent crises in the world economies. The wars in question came back on the agenda with the 2008 financial crisis that emerged in the USA and affected the whole world in a short time. Countries focused on their own economies and implemented“new protectionism”policies in order to overcome the effects of this crisis that affected the global economy. These policies ultimately led to currency and trade wars and resulted in changes in roles and balances in the global economy. Following the 2017 elections in the USA, Donald Trump separated the USA from various international economic organizations in accordance with his election promise and started to apply import quotas against countries with foreign trade deficit, especially China. Our country was also included because America put a tax on iron steel and aluminium that purchased from Turkey. The tariffs set within the context of protectionism caused trade wars as China responded to America with retaliation and retaliations progressed mutually. The aim of this study is to evaluate the axis of trade wars between the US-China-Turkey trade relations and to evaluate using a variety of economic data on the concerned countries. The study is divided into four parts. In the first part, information have been given about international trade theories, and in the second part, a literature review on trade wars have been made. Field of trade wars in the historical process has been discussed in the third section, while the last part of U.S. economic impact of trade war, has been examined on the basis of China and Turkey. In this context, a comparative analysis has been made using various economic data of these countries.