Bir cerrahi yoğun bakım ünitesinde nozokomiyal enfeksiyonların risk faktörleri
Risk factors for nosocomial infections in a surgical intensive care unit
- Tez No: 713188
- Danışmanlar: PROF. DR. ARAS PİRAT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Giriş: Yoğun bakımda nozokomiyal enfeksiyonlardan en sık görülenleri katetere bağlı kan dolaşımı enfeksiyonları (KB-KDE), ventilatör ilişkili pnömoni (VİP) ve kateter ilişkili üriner sistem enfeksiyonlarıdır (KİÜSE). Çalışmamızda, Başkent Üniversitesi Hastanesi Cerrahi Yoğun Bakım Ünitesi'nde (YBÜ), nozokomiyal enfeksiyonların risk faktörlerinin belirlenmesi hedeflendi. Gereç ve Yöntem: Başkent Üniversitesi Tıp ve Sağlık Bilimleri Araştırma Kurulu onayı alınarak, cerrahi YBÜ'de Ocak 2009 ve Temmuz 2012 tarihleri arasındaki hastalar retrospektif olarak tarandı. Demografik özellikler, yandaş hastalıklar ve hasta takibiyle ilgili özellikler kaydedildi. Bulgular: Mayıs 2009-Temmuz 2012 tarihleri arasında cerrahi yoğun bakımda yatan toplam 876 hasta arasından 2 gün veya altında YBÜ'de yatışı olan veya YBÜ'ye yatışının ilk 2 gününde ölen hastalar çalışma dışı bırakıldı. Çalışma kriterlerine uyan 103 hastadan KB-KDE, VİP ve Kİ ÜSE bulunan toplam 60 hasta (%58) ile bu enfeksiyonları bulunmayan hastalar risk faktörlerini belirlemek amacıyla karşılaştırıldı. Bu enfeksiyonlardan KB-KDE hastaların %24'ünde (n=25), VİP %45'inde (n=46) ve Kİ-ÜSE %19'unda (n=20) mevcuttu. Yüksek APACHE II (Acute Physiology and Chronic Health Evaluation) (OR: 1,142; %95CI: 1,007- 1,294; p=0,039), sistemik hastalık varlığı (OR:39,488; %95CI: 2,075-750,950; p=0,014), YB öncesi uzun yatış (OR: 1,155; %95CI: 1,015-7,953; p=0,029) ve sedasyon (OR: 10,980;%95CI: 1,167-103,337; p=0,036) nozokomiyal enfeksiyonların risk faktörleri olarak bulundu. İleri yaşın KB-KDE (OR: 1,037; %95CI: 1,001- 1,073; p=0,042), diyabetes mellitus (OR: 12,048; %95CI: 1,157-125,000; p=0,037), immünsüpresyon (OR: 16,949, %95CI: 2,463-111,111; p=0,004), yüksek APACHE II (OR: 1,132; %95CI: 1,022-1,254; p=0,018), açık yara (OR: 5,714; %95CI: 1,017-37,258; p=0,048) ve mekanik ventilasyon süresinin (OR: 1,084; %95CI: 1,002-1,171; p=0,043) VİP ve YB ncesi uzamış yatışın (OR: 1,037; %95CI: 1,004-1,072; p=0,027) Kİ- SE i in risk faktörleri olduğu saptandı. Sonuç: Sonuç olarak APACHE II, sistemik hastalık, sedasyon ve YBÜ öncesi uzun yatış nozokomiyal enfeksiyonların; ileri yaş KBKDE'nin; malignite, yüksek APACHE II, açık yara ve mekanik ventilasyon süresi VİP'in ve YBÜ öncesi uzamış yatış Kİ-ÜSE'nin bağımsız risk faktörleri olarak saptandı.
Özet (Çeviri)
Objective: The most frequently seen intensive care unit (ICU) acquired infections are catheter related bloodstream infections (CR-BSI), ventilator associated pneumonia (VAP), and catheter associated urinary tract infections (CA-UTI). We conducted this study to determine the risk factors of CR-BSI, VAP, and CA-UTI in surgical ICU patients admitted to Başkent University Ankara Hospital. Material and Method: Following Institutional Review Board approval we performed this retrospective study, including patients admitted to surgical ICU between January 2009 and July 2012. Patients' demographical features, underlying diseases, features related to ICU course were recorded. Results: Out of 876 patients admitted to surgical ICU between January 2009 and July 2012, patients who stayed in ICU ≤ 2 days or died within the first 2 days of ICU were excluded. Out of 103 patients who were included in the final analysis, 60 were (58%) diagnosed with nosocomial infections (CR-BSI, VAP, and CA-UTI) and were compared to those who were not. Twenty five (24%) out of 60 infected patients had CR-BSE, 46 (45%) had VAP and 20 (19%) had CA-UTI. Higher APACHE II scores (OR: 1.142; 95%CI: 1.007-1.294; p=0.039), comorbidity (OR: 39.488; 95%CI: 2.075-750.950; p=0.014), prolonged hospitalization prior to ICU (OR: 1.155; 95%CI: 1.015-7.953; p=0.029), and sedation (OR: 10.980; 95%CI: 1.167- 103.337; p=0.036) were identified as risk factors for nosocomial infections. Advanced age (OR: 1.037; 95%CI: 1.001-1.073; p=0.042) was determined as risk factor for CR-BSE. Diabetes mellitus (OR: 12.048; %95CI: 1.157- 125.000; p=0.037), immunosupression (OR: 16.949, %95 CI: 2.463- 111.111; p=0.004), open wound (OR: 5.714; 95%CI: 1.017-37.258; p=0.048), higher APACHE II scores (OR: 1.132; 95%CI: 1.022-1.254; p=0.018), and prolonged duration of mechanical ventilation (OR: 1.084;95%CI: 1.002-1.171; p=0.043) were determined as risk factors for VAP. Prolonged hospitalization prior to ICU (OR: 1.037; 95%CI: 1.004-1.072; p=0.027) was determined as risk factor for CA UTI. Conclusion: To conclude, higher APACHE II scores, comorbidity and immunosuppression, use of sedatives, prolonged hospitalization and mechanical ventilation, advanced age, and presence of open wound were found to be the risk factors for these infections.