Hisse senedi değerlemesinde teknik indikatörlerin etkinliği: Borsa İstanbul üzerine bir çalışma
Efficiency of technical indicators in share valuation: A study on Borsa İstanbul
- Tez No: 713196
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMİR OTLUOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, İşletme, Finance, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Finans Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 329
Özet
Sermaye piyasaları ülkemizde belirli dönemlerde ilgi odağı haline gelmektedir. Bunun en önemli sebeplerinden birkaçı, enflasyon karşısında mevduat faizinin cazibesini yitirmesi, döviz cinsinden ucuzlayan hisse senetlerine talep ve toplumun gelecekte kendilerini finansal olarak güvence altına alma isteğidir. Globalleşen dünyada bilgiye ulaşmanın giderek kolaylaşması, yatırımcıların doğru ve hızlı karar almasını gerektirmektedir. Yatırımcıların karar alma noktasında tercih ettiği hisse senedi değerleme yöntemlerinden ilki olan Temel Analiz, hisse senedinin değerinin tespit edilmeye çalışıldığı analiz türüdür. Teknik analiz ise, geçmiş fiyat verilerini kullanarak gelecekteki fiyatların tespitinin yapılmaya çalışıldığı analiz türüdür. Araştırmanın temel amacı, teknik indikatörler yardımıyla genel kıyas ölçütü olan al ve tut stratejisinin üzerinde getiri elde edilip edilmeyeceğini araştırmaktır. 01.01.2010-31.12.2020 tarihleri arasında 11 farklı indikatör çeşidi ile yapılan 34 farklı geriye dönük test ve 4 farklı kategorideki sonuçları incelenmiştir. İndikatör performansları incelendiğinde al ve tut stratejileri üzerinde getiri performansı açısından net bir üstünlük kuramadığı ancak indikatörler içerisinden testlere daha kolay uyum sağlayanlar tercih edildiğinde, düşük komisyon oranlarıyla, saatlik veya 4 saatlik grafikte, çok uzun olmayan vadelerde indikatör bazlı stratejilerin al ve tut stratejisinden performans olarak daha yüksek ve tercih edilebilir getiri sunduğu geriye dönük testlerin sonuçlarından anlaşılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Capital markets become the focus of attention in our country in certain periods. Some of the most important reasons for this are the loss of attractiveness of deposit interest in the face of inflation, the demand for cheaper stocks in foreign currency and the desire of the society to financially secure themselves in the future. The increasing ease of access to information in the globalizing world requires investors to take correct and fast decisions. Fundamental Analysis, which is the first of the stock valuation methods preferred by investors at the point of decision-making, is the type of analysis in which the value of the stock is tried to be determined. Technical analysis, on the other hand, is the type of analysis in which future prices are tried to be determined by using past price data. The main purpose of the research is to investigate whether a return will be obtained above the buy and hold strategy, which is the general benchmark, with the help of technical indicators. Between 01.01.2010 and 31.12.2020, 34 different retrospective tests with 11 different types of indicators and their results in 4 different categories were examined. When the performances of the indicators are examined, when there is no clear superiority over the buy and hold strategies in terms of return performance, but when the indicators that adapt more easily to the tests are preferred, the indicator-based strategies are better in performance than the buy and hold strategy with low commission rates, hourly or 4-hour charts, and not very long maturities. It is understood from the results of the retrospective tests that it offers high and preferable returns.