Botryotinia fuckeliana'nın potansiyel alerjen proteinlerinin ekstraksiyonu ve saflaştırılması
Extraction and purification of the potential allergen proteins from Botryotinia fuckeliana
- Tez No: 713197
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM HALİL KILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Alerji, bağışıklık sisteminin zararsız bir antijene iltihaplı bir yanıt verdiği bir hastalıktır. Alerjiye neden olan herhangi bir antijene, alerjen denir. Alerjenler solunabilir veya yutulabilir veya ciltle temas edebilir. Dünya Alerji Örgütü'nün (WAO) verilerine göre farklı ülkelerde alerji prevalansı % 10-40 arasında değişiyor. Polen, küf, hayvan kılı, ev tozu akarı, ilaçlar ve besinler en yaygın alerjen maddelerdir. Doğadaki yaygın mantarlar, alerjenik proteinler üretme potansiyeline sahiptir. B. fuckeliana Pers. Ilıman ve subtropikal iklimlerde 200'den fazla bitki türünü enfekte eden kozmopolit bir nekrotrofik patojendir, bazıları yüksek ekonomik öneme sahiptir (ör. üzüm, çilek, solanlı sebze). B. fuckeliana sporlarının yaygınlığı ve deri testi reaktivitesi önemli olduğundan, bu alerjenlerin daha fazla karakterizasyonu incelenmelidir. Çalışmamızda B. fuckeliana kullanılmıştır. Laboratuvarımızda üretilen Botryotinia fuckeliana toplanmış ve alerjen mantar proteini 2 farklı ekstraksiyon yöntemi ile ekstrakte edilmiştir. Hazırlanan mantar özlerinden protein örnekleri hazırlanarak, potansiyel alerjen proteinlerinin toplam konsantrasyonu BCA yöntemi ile belirlendi. Elde edilen verilere göre kloroform-metanol ile oluşturulan mantar ekstrelerinin protein konsantrasyonunun etanol ile oluşturulandan daha yüksek olduğu belirlendi.
Özet (Çeviri)
Allergy is a disease in which the immune system produces an inflammatory response to a harmless antigen. Any antigen that causes an allergy is called an allergen. Allergens can be inhaled or swallowed or come into contact with the skin. According to the data of the World Allergy Organization (WAO), the prevalence of allergies varies between 10-40% in different countries. Pollen, mold, animal hair, dust mite, drugs and foods are the most common allergens. Common fungi in nature have the potential to produce allergenic proteins. B. fuckeliana Persian. It is a cosmopolitan necrotrophic pathogen that infects more than 200 plant species in temperate and subtropical climates, some of which are of high economic importance (eg grapes, strawberries, solanaceous vegetables). Since the prevalence of B. fuckeliana spores and skin test reactivity are important, further characterization of these allergens should be explored. B. fuckeliana was used in our study. Botryotinia fuckeliana produced in our laboratory was collected and allergen fungal protein was extracted with 2 different extraction methods. Protein samples were prepared from the prepared mushroom extracts and the total concentration of potential allergen proteins was determined by BCA method. According to the data obtained, it was determined that the protein concentration of the mushroom extracts formed with chloroform-methanol was higher than that formed with ethanol.