Patlıcanda kurşuni küf hastalığı etmeni Botrytis cinerea pers:fr ile biyolojik mücadele imkanlarının araştırılması
The investigation of biological control oppurtunities against gray mold causing Botrytis cinerea pers:fr in eggplant
- Tez No: 595915
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF TOZLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fitopatoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Ülkemizde sebze tarımında ekonomik öneme sahip birçok sebzede kurşuni küf etmeni Botrytiscinerea (telemorph: Botryotinia fuckliana (de Barry) Whetzel) önemli verim kayıplarına neden olmaktadır. Bu etmene özellikle havalandırması iyi olmayan üretim alanlarında, çiçek zamanı sisli, çiğli olan yerlerde, ve depolarda rastlanılmaktadır. Kurşuni küf etmeninin toprakta uzun süre canlı kalabilmesi ve geniş bir konukçu yelpazesine sahip olması bu etmenin mücadelesini zorlaştırmaktadır. Yetersiz kültürel önlemler ve kimyasalların bitki hastalıkları mücedelesinde yoğun bir şekilde kullanılmasından dolayı kimyasalların insan sağlığı ve çevre üzerinde olumsuz etkilerin ortaya çıkmasına bağlı olarak düşük dozajlarda ve çevre dostu kimyasalların kullanımının giderek artmasına duyulan gereklilik, bilhassa patojenlerin kullanılan kimyasallara karşı dayanıklılık oluşturması, bütün bu olumsuzluklara rağmen kurşuni küf hastalığıyla mücadelede yeterli ve etkili bir mücadele yönteminin olmayışı biyolojik mücadeleyi de içeren alternatif yöntemlerin çalışılmasını öncelikli konular haline getirmiştir. Bu çalışmada; daha önce yapılan farklı çalışmalarda, yabani ve kültür bitkilerinin toprak altı veya toprak üstü aksamlarından izole edilerek, yağ asidi metil esterlerine (Microbial Identification System (MIS)) göre tanılanmış olan 12 biyoajan bakteri straini (2 Bacillus megaterium, 2 Bacillus pumilus, 2 Bacillus subtilis, 2 Pantoea agglomerans, 1 Pseudomonas fluorescens,1 Paenibacillus polymxa, 1 Bacillus thuringiensis ve1 adeti de Bacillus cereus) kullanılmıştır. Çalışma, bu biyoajanların patlıcan fidelerinde büyük verim kayıplarına neden olan B. cinerea üzerindeki etkisinin belirlenmesi amacıyla in vitro ve kontrollü şartlarda yürütülmüştür. In vitro şartlarda en iyi sonuç veren toplam 5 bakteri straini gövde uygulamaları için seçilmiş ve bu bakterilerin etkililiği kontrollü şartlarda da belirlenmiştir. Yapılan çalışmada Pseudomonas chlroraphis subsp. aureofaciens türüne ait 1 strain ve Bacillus amyloliquefaciens'in 1 straininin B. cinerea' yakarşı mücadelede in vivo şartlardada etkili olduğu tespit edilmiştir. Sonuç olarak; en etkili bulunan 2 bakteri straininin patlıcan yetiştiriciliğinde B. cinerea'nın kontrolünde biyokontrol ajanı olarak kullanılabileceği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The factor of gray mold, within so many economically-important vegetables, cause some important losses of productivity. This factor is especially encountered in productivity areas, which have insufficient ventilaton, in foggy and dewy places at flowering times, and in depots. That gray mold factor is able to survive for a long time in soil and large hostplant range of the factor make difficult to control this factor. Inadequacy of cultural precautions and the negative impacts of chemicals, which are used for struggling verbal diseases, on human health and nature, especially the fact that pathogens create endurance against chemicals; in spite of these, the situation that there is no effective and adequate method of struggling with disease of gray mold, turn the studies of alternative methods that also involves biological strrugle into prior subjects. In this study, it is used 12 bio-agent bacteria strains (2x Bacillus megaterium, 2x Bacillus pumilis, 2x Bacillus subtilis, 2x Pantoea agglomerans, 1x Pseudomonas fluorescens, 1x Paenibacillus polymxa, 1x Bacilius thuringiensis, 1x Bacilius cereus ). These strains are defined in some previous studies according to oil acid esters, which are isolated by the under or upper parts of the soil's wild or cultivated plants. This study is performed under an in vitro and conrolled setting, aiming to determine the impact of these bio-agents on B. cinerea, which cause the losses of productivity of eggplant seedlings. Five bacteria strains, which give the best results under in vitro setting, have been chosen for stem practices and; effectiveness of these bacterias have been measured under controlled setting.In this study, it is determined that one strain – which pertain to Pseudomonas chlororaphis supsp. aurofaciens, and one Bacillus amyloliquefaciens strain are also effective in vitro setting to struggle with B.cinerea. As a result, it is determined that the most two effective bacteria strains can be used as a biocontrol agent for controlling the B.cinerea in eggplant farming.