Şehirlerin tükenmişliği çerçevesinde şehir turizmi incelemesi: İstanbul ili örneği
A review of city tourism within the framework of city consumption: The case of Istanbul
- Tez No: 713206
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KAPLAN UĞURLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 205
Özet
Günümüz dünyasının bilgi ve bilişim çağında her geçen gün teknoloji gelişmekte ve dünya üzerinde ülkeler arasında sınırlar kalkarak bireylerin seyahatleri kolaylaşmaktadır. Günümüz küresel rekabet ortamının getirdiği koşullarla şehirlerin yerel halk ve turistler tarafından oldukça yoğun kullanımı sonucunda şehir tüketimi gündeme gelmektedir. Bu sebeple şehirde meydana gelen tüketim organizasyonlarının şehir turizmi başarı faktörleri üzerindeki etkisi merak edilmektedir. Bu çalışmada şehirlerin tüketimi ve şehir turizmi arasındaki ilişki, Türkiye'nin nüfus olarak en yoğun şehirlerinden biri olan İstanbul üzerinden sunulmaktadır. Bu çalışma kapsamında İstanbul'da hizmet veren turizm işletmelerinde çalışan 420 personel ile anket uygulaması gerçekleştirilmiştir. Anketlerin analizi için IBM SPSS Statistics 22.0 paket programı ve Lisrel 8.7 paket programı kullanılmıştır. Araştırma bulgularını ortaya koyabilmek için tanımlayıcı istatistikler, geçerlilik, güvenilirlik testleri ve regresyon analizleri yapılmıştır. Doğrusal regresyon analizine dayanarak model test edilmiş şehir tüketimi faktörlerinin şehir turizmi başarı sürecinde pozitif ve anlamlı etkisi olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In the information and information age of today's world, technology is developing day by day and the borders between countries in the world are removed and the travel of individuals becomes easier. With the conditions brought by today's global competition environment, urban consumption comes to the fore as a result of the intense use of cities by local people and tourists. For this reason, the effect of consumption organizations in the city on the success factors of city tourism is wondered. In this study, the relationship between the consumption of cities and city tourism is presented through Istanbul, one of the most densely populated cities in Turkey. Within the scope of this study, a survey was conducted with 420 personnel working in tourism enterprises serving in Istanbul. IBM SPSS Statistics 22.0 package program and Lisrel 8.7 package program were used for the analysis of the questionnaires. In order to reveal the research findings, descriptive statistics, validity and reliability tests and regression analyses were performed. Based on linear regression analysis, the model was tested, and it was seen that city consumption factors had a positive and significant effect on the success of city tourism.