Stres üriner inkontinans tedavisinde transobturator tape (tot), tensıon free vaginal tape(tvt) ve burch operasyonlarının kısa dönem sonuçlarının karşılaştırılması
Stres üri̇ner i̇nkonti̇nans tedavi̇si̇nde transobturator tape (tot), tension free vagi̇nal tape(tvt) ve burch operasyonlarinin kisa dönem sonuçlarinin karşilaştirilmasi
- Tez No: 713219
- Danışmanlar: PROF. DR. NURETTİN AKA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
ÖZET Çalışmamızda Stres Üriner İnkontinans tedavisinde TOT, TVT ve BURCH tekniklerinin tedavideki başarısını, kısa dönem komplikasyonlarını ve postoperatif erken dönem semptom ve hayat kalitesi üzerine etkinliğinin literatür bilgisi eşliğinde kıyaslanması amaçlanmıştır. Bunun için Ocak 2008 – Haziran 2011 tarihleri arasında, stresle idrar kaçırma şikayetiyle başvuran SUİ/MUİ tanısı alan ve TOT,TVT,BURCH teknikleriyle ameliyat edilen 326 hasta retrospektif olarak incelendi. Hastaların demografik özellikleri, muayene bulguları, stres test, Q tip test, ped testi, usg ve operasyon sonuçları kaydedildi. Yaşam kalitesi ve semptomların ciddiyeti preoperatif ve postoperatif dönemde Urinary Distress İnventory (UDİ-6) anketi ile değerlendirildi. Hastaların postoperatif tedaviye yanıt durumları ve ameliyat memnuniyetleri sorgulandı. İntraoperatif ve postoperatif değerlendirmede gözlenen koplikasyonlar TVT ve TOT hastaları için kaydedildi. BURCH operasyonu major jinekolojik operasyonlara sekonder olarak yapıldığı için komplikasyonlar, operasyon süresi, yatış süresi gibi parametreler bu operasyonda dikkate alınmadı. Sonuçların istatistiki analizinde Student t testi ve Ki-Kare testi kullanıldı. Çalışmaya 128 TOT,66 TVT, 132 BURCH hastası dahil edildi. Her üç grubun yaş, BMİ,parite,menapoz durumu gibi demografik özellikleri benzerdi. TOT olgularının 55(%43) ine ,TVT olgularının 57(%87) sine ek operasyon uygulanmıştır. BURCH operasyonlarının tamamı ise diğer jinekolojik operasyonlara ek olarak yapılmıştır. Ortalama operasyon süresi TOT için 20.3±5.9 dk, TVT için 30.4±6.7 dk idi. P0.05. Postoperatif rezidüel idrar miktarı TVT de diğer iki operasyona göre anlamlı olarak fazlaydı. UDİ-6 test sonuçlarına göre her üç operasyondada hastaların yaşam kalitelerinin anlamlı olarak düzeldiği görüldü. Operasyonların birbirine üstünlükleri yoktu. TOT grubunda 2(%1.5) hastada, TVT grubunda 8(%12.1) hastada postoperatif idrar retansiyonu görüldü.p
Özet (Çeviri)
SUMMARY In our study, the results of TOT, TVT and BURCH techniques used in the treatment of Stress Urinary Incontinence were compared. Between January 2008 and June 2011, 326 patients who were admitted with the complaint of urinary incontinence with stress and operated with TOT, TVT, BURCH techniques were retrospectively analyzed. Demographic characteristics, examination findings, stress test, Q type test, pad test, USG and operation results of the patients were recorded. Quality of life and severity of symptoms were evaluated preoperatively and postoperatively with the Urinary Distress Inventory (UDI-6) questionnaire. The patients' response to postoperative treatment and their satisfaction with the surgery were questioned. Complications observed in the intraoperative and postoperative evaluation were recorded for TVT and TOT patients. Since the BURCH operation was performed secondary to major gynecological operations, parameters such as complications, operation time, and hospital stay were not taken into account in this operation. Student's t test and Chi-square test were used for statistical analysis of the results. 128 TOT, 66 TVT, 132 BURCH patients were included in the study. Demographic features such as age, BMI, parity, and menopause status were similar for all three groups. Additional operation was performed in 55 (43%) of TOT cases and 57 (87%) of TVT cases. All BURCH operations were performed in addition to other gynecological operations. The mean operative time was 20.3±5.9 min for TOT and 30.4±6.7 min for TVT P0.05. Postoperative residual urine volume was significantly higher in TVT than in the other two operations. According to the UDI-6 test results, it was observed that the quality of life of the patients improved significantly in all three operations. The operations were not superior to each other. Postoperative urinary retention was observed in 2 (1.5%) patients in the TOT group and in 8 (12.1%) patients in the TVT group. p0.05.