Brassıca türlerinde brassinosteroid uygulamasının çimlenmeve fide kalitesi üzerine etkisi
Effect of exogenous brassinosteroid applications on thegermination and seedling quality of Brassicas
- Tez No: 713254
 - Danışmanlar: PROF. DR. GÖLGE SARIKAMIŞ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Ziraat, Agriculture
 - Yıl: 2022
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Ankara Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 74
Özet
Brassinosteroidler (BR), bitkilerde hücre uzaması, bölünmesi ve farklılaşmasını sağlayarak büyümeyi ve gelişmeyi düzenleyen bitki hormon grubudur. Tez çalışmasında, brokoli, lahana ve turp tohumlarına ve fidelerine, 28-homobrassinolid (28-HBL) uygulamalarının, tohum çimlenmesi, çıkışı ve fide gelişimi üzerine etkileri incelenmiştir. Çimlenme ve çıkış testleri için tohumlar 0.5 mgL-1 ve 1 mgL-1 konsantrasyonlarda hazırlanmış çözeltilerde 8 saat süreyle bekletilmiştir. Kontrol grubu olarak ayrılan tohumlar ise 8 saat saf su içerisinde bekletme (Suda Kontrol=SK) ve hiç uygulama yapılmamış tohumlar (kuru kontrol=KK) olmak üzere denemede yer almıştır. Fide uygulamaları için 4-5 gerçek yapraklı döneme ulaşan fidelere 28-HBL yapraktan püskürtme şeklinde uygulanmıştır. Uygulama yapılmış ve kontrol gruplarında, tohum çimlenme (çimlenme oranı, hızı, normal fide oranı, kökçük boyu, kök ve sürgün boyu, taze ve kuru ağırlık), çıkış (çıkış oranı, hızı, güçlü fide sayısı, kök boyu, sürgün boyu, taze ve kuru ağırlık), fidelerde ise (fide eni, boyu, taze ve kuru ağırlık) parametreleri incelenmiştir. Araştırma sonucunda, tohumlara 28-HBL uygulamasının brokolide çimlenme hızını, kök ve sürgün boyunu, fide eni ve taze ağırlığı etkilediği; lahanada sürgün boyu ve çıkış hızını; turpta ise çıkış hızı, fidelerde kök ve sürgün boyu, fide eni, taze ve kuru ağırlığı etkilediği belirlenmiştir. Fide uygulamalarında ise brokolide fide boyu ve taze ağırlık, lahanada kuru ağırlık, turpta ise fide eni üzerine etkili olmuştur.
Özet (Çeviri)
Brassinosteroids (BR) are a group of plant hormones that afecct plant growth and development by regulating cell elongation, division and differentiation in plants. In this study, the effects of 28-homobrassinolide (28-HBL) applications on seed germination and emergence of broccoli, cabbage and radish seeds as well as the seedling growth were investigated. For germination and emergence tests, seeds were soaked in 0.5 mgL-1 and 1 mgL-1 28-HBL solutions for 8 hours. The seeds that were not treated with 28-HBL (dry control = KK) and seeds that were soaked in distilled water for 8 hours (water control = SK) were used as control. Seedlings that reached the 4-5 true leaves stage were sprayed with 28-HBL. In the treated and control groups, seed germination (germination rate and speed, normal seedling rate, radicle length, root and shoot length, fresh and dry weight), emergence (emergence rate and speed, strong seedling number, root length, shoot length, fresh and dry weight) and seedling growth parameters (seedling width, length, fresh and dry weight) were investigated. As a result of the research, 28-HBL application to seeds affected germination rate, root and shoot length, seedling width and fresh weight in broccoli; shoot length and emergence speed in cabbage; and emergence speed, root and shoot length, seedling width, fresh and dry weight in radish. On the other hand, seedling applications were effective on seedling length and fresh weight in broccoli, dry weight in cabbage, and seedling width in radish.