Mısır koçanı soyma makinalarında gürültü düzeylerinin belirlenmesi ve çalışanlar üzerindeki etkilerinin değerlendirilmesi
Determination of noise levels in maize husker machines and evaluation of their effects on employees
- Tez No: 713265
- Danışmanlar: PROF. DR. SARP KORKUT SÜMER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri ve Teknolojileri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışmada, Çanakkale ilinde hasat edilmiş tohumluk mısır koçanlarının harmanlanmasında kullanılan mısır koçanı soyma makinalarının gürültü düzeyleri ve çalışanlar üzerinde etkilerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırma, elektrik enerjisiyle çalışan ürün besleme, soyma, tasnif, yükleme ve atıkları tahliye ünitesi bulunan mısır koçanı soyma makinaları üzerinde yürütülmüştür. Bu kapsamda, gürültü ölçümlerinde uluslararası standarda uygun IEC 61672-1:2002'ye sahip Testo 816-1 marka, tip 2 sınıfı ses basınç düzeyi ölçer kullanılmıştır. Ses düzeyi ölçümleri; TS EN ISO 9612:2009 Mühendislik yöntemine göre makina tasnif hattında bulunan bant çalışanlarının kulak seviyelerinde ve diğer çalışanların ise bulunduğu ortamlarda ses basınç düzeyi dB(A) değerleri ölçülmüş ve günlük maruziyet seviyeleri tespit edilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre; bant operatörlerinin eş değer ses basınç düzeyi değerleri ve günlük maruziyet seviyelerinin sırasıyla; 83-93 dB(A) ve 78-87 dB(A) aralıklarında olduğu, diğer çalışanlarda ise bu değerlerin sırasıyla; 79-84 dB(A) ve 73-79 dB(A) olduğu belirlenmiştir. Günlük çalışma süresi içerisinde bant çalışanlarının daha yüksek düzeylerde gürültülü ortamlarda çalıştıkları ve maruziyet seviyelerinin en düşük günlük kişisel maruziyet eylem değerinin üzerine çıkabildiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine the noise levels of maize husker (corn husker- shredder) machines used in the threshing of seed corn cobs harvested in Canakkale province and their effects on employees. The research was carried out on maize dehusking machines with electrical energy-operated product feeding, peeling, sorting, loading and waste disposal units. In this context, Testo 816-1 brand, type 2 class sound pressure level meter with IEC 61672-1:2002 in accordance with the international standard was used for noise measurements. Sound level measurements; according to the TS EN ISO 9612:2009 engineering method, the sound pressure level dB(A) values were measured at the level close to the ears of the band workers in the machine sorting line and in the environments where other workers were present, and daily exposure levels were determined. According to the results of the research; the equivalent sound pressure level values and daily exposure levels of the band operators, respectively; It is between 83-93 dB(A) and 78-87 dB(A), and for other workers, these values are respectively; It was determined to be 79-84 dB(A) and 73-79 dB(A). It has been observed that band workers work in noisy environments at higher levels during the daily working period and their exposure levels can exceed the lowest daily personal exposure value.