Köpeklerde Antebrachium'da karşılaşılan ortopedik lezyonlar ve bunların sağaltımları üzerine klinik çalışmalar
Orthopaedic lesions of the Antebrachium in the dog and clinical studies on the treatment of these conditions
- Tez No: 71327
- Danışmanlar: PROF. DR. RAUF YÜCEL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Genel Cerrahi, Ortopedi ve Travmatoloji, Veteriner Hekimliği, General Surgery, Orthopedics and Traumatology, Veterinary Medicine
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
7. ÖZET Antebrachium bölgesine spesifik ortopedik lezyonlar bulunan 122 köpeğin, sağaltım öncesi durumları, sağaltım olanakları ve sağaltım sonrası sonuçlan değerlendirildi. Bu değerlendirme sonucunda, olguların 80'inde kırık, 40'ının büyüme plağında anormallik, l'inde processus coronoideus'ta kırıntı, diğer l'inde de processus coronoideus'ta kırıntı ile birlikte processus anconeus'ta kırık saptandı. Büyüme plağında anormallik saptanan 40 olgudan l tanesinde, aynı anda ayrık ankoneal çıkıntı gözlendi. Toplam 80 köpeğe ait, 87 ekstremitedeki kırıkların sağaltımında; 26 olguya intramedullar pin, 23 olguya plaka, 10 olguya eksternal fiksatör ve 25 olguya da cebireli bandaj uygulandı. Kalan 3 olguya herhangi bir tespit yapılmadı. Açık kırık bulunan 10 ekstremitenin l'ine ortofiks, 9'una İlizarov eksternal fiksatörü uygulandı. Postoperatif dönemde, klinik durumları hakkında bilgi edinilen 74 kırık olgusundan; 8'inin fonksiyonel iyileşmeleri kötü, 12'sinin fena değil, 22'sinin iyi ve 32'sinin çok iyi olarak değerlendirildi. Büyüme plağı ( Physis ) etkilenmiş 40 olgunun; 21'inde travma sonucu erken kapanma, 13'ünde gecikmiş endokondral ossifîkasyon ve 6'sında da hipertrofîk osteodistrofi'ye ( HOD ) bağlı gelişim duraklaması söz konusu idi. Büyüme plağı erken kapanan 21 olgunun; 7'sinde distal radius, 2'sinde proksimal radius, ve 12'sinde de distal uma büyüme plağı etkilenmişti. Büyüme plağı etkilenmiş olguların tümünde, radius curvus ve carpal valgus/varus bulunuyordu. Düzeltme osteotomisi uygulanan 10 olgunun geç dönem sonuçlan değerlendirildiğinde; 6 olguda klinik görünümün çok iyi, 4 olguda iyi olduğu anlaşıldı. Klinik ve radyolojik muayene sonucu, angular deformite tanısı konulan 13 köpeğin 20 ekstremitesi ile dirsek displazisi bulunan l olguya operatif sağaltım uygulandı. 84
Özet (Çeviri)
8. SUMMARY Pre-treatment conditions, treatment prospects and post-treatment results were evaluated on 122 dogs with orthopaedic lesions specific to the antebrachial region. Fractures were identified in 80 cases, abnormality in the growth plate in 40, a fragmented coronoid process in 1 and a fragmented coronoid process, together with a fractured anconeal process, in 1 case. At the same time an ununited anconeal process was observed in 1 of the 40 cases with abnormality in the growth plate. In the treatment of 87 extremity fractures belonging to 80 dogs, an intramedullary pin was applied in 26 cases, a plate in 23, an external fixator in 10 and a splint in 25. No fixations were given to the remaining 3 cases. An Ilizarov external fixator was applied to 9 and an orthofix to 1 of the 10 extremities with open fractures. In the postoperative period, of the 74 fracture cases clinically followed up, the functional recovery was evaluated as bad in 8, poor in 12, good in 22 and excellent in 32 cases. Of the 40 cases in which the growth plate ( Physis ) had been affected, premature closure as the result of trauma was present in 21, retarded endochondrial ossification in 13 and growth arrest, due to Hypertrophic Osteodysrophy (HOD), in 6 cases. Of tiie 21 cases in which the growth plate had closed prematurely, the distal radius had been affected in 7, the proximal radius in 2 and the distal ulna growth plate in 12. Radius curvus and carpal valgus/varus was present in all of the cases with affected growth plates. Evaluation of the late period results in 10 cases where corrective osteotomy had been applied showed an excellent clinical appearance in 6 cases and good in 4. Operative treatment was applied to 20 extremities belonging to 13 dogs which had been diagnosed with angular deformity and to 1 case with elbow dysplasia after clinical and radiological examination. 85