İstanbul Anadolu yakasında satışa sunulan çiğ süt ve bazı süt ürünlerinde Campylobacter Jejuni'nin mevcudiyeti
Presence of campylobacter jejuni raw milk and some milk products marketed in Anatolian side of Istanbul
  1. Tez No: 71328
  2. Yazar: ETEM EMRE ÖZKOÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KAMİL BOSTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Besin Hijyeni ve Teknolojisi, Food Hygiene and Technology
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Besin Hijyeni ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
8. ÖZET Anadolu'dan kaynaklanan aşın göç sonunda şehrin çevre bölgelerinden iç bölümlere kadar dağılan gecekondulaşma İstanbul'da, her bölgede dengesiz bir nüfus dağılımını yaratmıştır. Başta gıda maddeleri olmak üzere her türlü tüketimi sürekli kamçılayan bu karmaşık insan topluluğu“Ne üretirsen satılır.”kuralını doğrularcasına tamamen kontrolsüz gıda üretimi, dağıtımı ve tüketiminde esas sebebini oluşturmaktadır. Bir yandan köylerdeki büyüklü küçüklü süt çiftlikleri (işletmeleri), diğer yandan gecekondulardaki süt üreticileri İstanbul'un sütünü üretmektedir. Sütün üretiminden, sütten mamul besinlerin üretimine ve tüketimine kadar kısmi kontrol sayılmazsa kesinlikle üretim,tüketim, dağıtım tamamen hijyen koşullarının dışında cereyan etmektedir. Süt ve süt ürünleri, insanlar için büyük bir risk oluşturan bir zoonoz patojen, C.jejuni'nın hayvan-insan arasındaki enfeksiyon döngüsünü oluşturmaktadır. İşte bundan ötürü bu çok önemli patojenin süt ve süt ürünlerindeki varlığını, dağılımını ve dağılım hacmini saptamak ve muhtemel enfeksiyonlara karşı proflaktik önlemlerin alınması amacı ile bu çalışma gerçekleştirilmiştir. 44
Özet (Çeviri)
9. SUMMARY In the end execessive emigration from Anatolia,The squatter's schaks sperading from the surrounding of the city to the inside created unbalanced incidence of population in all regions of Istanbul. This complex population who continiously stimulate all kind of consumption, especially food one became main reason completely uncontrolled production, delivering and consumption of the foods. On one side many small or big dairy farms in the villages and on the other side some people in the squatter's shacks produce all amount of milk of Istanbul, from the production of milk till to the production and consumption of milk derived foods, all producers of productions, delivering and consumptions absoulately take place in unhygienique conditions, except a few partial controls. The milk and milk derived foods are the reason of the infection cycle between animal and human being of a patogen zoonose Campylobacter jejuni that is the great risk for human being. Because of this, in order to determine the existence, incidence and the rate of the incidence of the Campylobacter jejuni İn the milk and milk derived foods and also to the likely infections this work was carried out. 45