Pandemi döneminde iş motivasyonu ve kurum aidiyetini etkileyen faktörlerin değişimini belirlemeye yönelik bir alan araştırması: Bir mobilya firması örneği
A field study to determine the change in factors affecting business motivation and corporate affiliation during the pandemic period: An example of a furniture company
- Tez No: 713275
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YUNUS BAHADIR GÜLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu çalışmanın amacı, kısa sürede hızlı bir şekilde yayılan, bütün dünya ülkelerini derinden etkileyen Covid-19 salgınının iş dünyası açısından olası etkilerini incelemektir. Covid-19 salgınının bireylerin iş yaşamlarında nasıl etki yarattığını inceleyip bu etkileri ortaya çıkarma amacı taşımaktadır. Ayrıca bireylerin gerek pandemi öncesi gerekse pandemi sonrasında salgından nasıl etkilendiğini, duygu ve düşüncelerinin nasıl ve hangi yönde değiştiğini, birey için önemli olan maddi ve manevi değerlerin hangi boyutta değiştiğini, kısacası salgından nasıl etkilendiklerini ortaya çıkarmaktır. Ayrıca salgının bireylerin iş ortamında yani kurumlarında ki bağlılık düzeylerini, bağlanmalarına etki eden unsurları, motive eden faktörlere değinerek pandemi öncesi ve pandemi sonrası olarak değerlendirilmiştir. Salgının bireyler üzerinde etkilerini anket yardımı ile sorular üzerinden güvenilirlik ve faktör analizleri ile inceleyerek olası sonuçlar ortaya çıkarılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the possible effects the Covid-19 epidemic, which spread rapidly in a short time and affected the whole world, on the business world. It aims to examine how the Covid-19 pandemic has affected individuals' work live and to reveal these effects. In addition, it is to reveal how individuals were affected by the epidemic both before and after the pandemic, how and in which direction their feelings and thoughts changed, how the material and spiritual values that are important to the individual changed, in short, how they were affected by the epidemic. In addition, level of the commitment oof individuals in the business environment, that is, in their institutions, the elements that affect their attachment, the motivating factors of the epidemic were evaluated before and after the pandemic by referring to the factors. Possible results were revealed by examining the effects of the epidemic on individuals with the help of a questionnaire with reliability and factor analysis through questions.