Optical Illusion and its use for Design
Optik yanılgı ve tasarımda kullanımı
  1. Tez No: 713294
  2. Yazar: ERGİN ŞAFAK DİKMEN
  3. Danışmanlar: PROF. ROCHUS HARTMANN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hochschule Bremen
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Tasarım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu tezin amacı, problemlerin çözümü için optik illüzyonlar ve tasarımı entegre etmenin yolunu bulmaya çalışmaktır. Optik illüzyon, aldatıcı veya yanıltıcı olan görsel olarak algılanan bir görüntüdür, ancak tezde illüzyonların bu olumsuz özellikleri, tasarımda kullanılması için olumlu etkiler olarak kullanılacaktır. Özellikleri ve sebepleri dikkate alınarak optik illüzyon tasarıma uyarlanacaktır. Bu sayede optik illüzyonu günlük hayatta kullanabileceğimiz alanlar ve alanlar araştırılacaktır. Optik illüzyon olgusu iki ana bölümde incelenecektir. Tezin ilk bölümünde, başlıca optik illüzyon türlerini temsil eden bazı çalışma durumları analiz edilecektir. İmgenin nasıl yanıltıcı veya yanıltıcı hale geldiği, olgunun nedenleri ve bu yanılsamaların sonucu araştırılacaktır. İkinci bölümde belirli bir optik illüzyon üzerinde durulacak, illüzyonda bazı deneysel değişiklikler ve uyarlamalar yapılmaya çalışılacaktır. Tezin sonunda elde edilen sonuçlara göre bu yanılsamayı günlük hayatta kullanabileceğimiz alanlar araştırılacaktır.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is trying to find the way of integrating optical illusions and design for solving problems. Optical illusion is a visually perceived image which is deceptive or misleading, however in the thesis this negative characteristics of illusions will be used as positive impacts for using it in design. By taking into consideration the characteristics and reasons, optical illusion will be adapted to design. In this way areas and fields that we can use optical illusion in daily life will be researched. The phenomenon of optical illusion will be analyzed in two main parts. In the first part of the thesis some study cases which represent the main types of optical illusions will be analyzed. How the image become deceptive or misleading, the reasons of the phenomenon and the result of these illusions will be researched. The second part will be centered on a specific optical illusion, some experimental changes and adaptation will be tried to be made in the illusion. At the end of the thesis, according to the results, areas that we can use this illusion in daily life will be researched.