Anamorfik sanatta tipografik unsurlar ve bir uygulama örneği
Typographic elements in anamorphic art and an example
- Tez No: 764173
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ATIF POLAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Grafik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Grafik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Görsel iletişim anlamında sanatçılar günümüzde kullanılan, geleneksel ve klasik yöntemlerin dışında, iletişim, sanat ve tasarıma farklı bir boyut getirmek istemektedirler. Tarih boyunca izleyenin ilgisini çekmek, mesajın etki gücünü artırmak için eserlerini farklı yöntem ve şekillerde sunmuşlar ve bu yönde arayış içerisinde olmuşlardır. Bahsedilen arayış, beraberinde çeşitli teknik ve yöntemler doğurmuştur. Anamorfik sanatın bu yöntemlerden biri olduğu ve bahsedilen ihtiyacı karşıladığını söylemek yerinde bir ifade olacaktır. Bozuk, çarpıtılmış imgenin, farklı yöntemlerle yeniden oluşması anlamına gelen anamorfozun, teknolojinin getirdiği imkânlar sayesinde günümüzde kullanımının arttığına yönelik gözlemler dikkat çekmektedir. Anamorfik sanat yönteminin grafik tasarımı alt disiplini olan tipografi alanına yansımalarının incelenmesi araştırmanın amacını oluşturmaktadır. Konu ile ilgili sanal, basılı, görsel kaynak ve ilintili literatür (alanyazı) taraması ardından sonuca dayalı bir uygulama ortaya konulmuştur. Gözün yapısı ve görme fonksiyonu, perspektif, anamorfik sanat, tipografi, tipografide üç boyut algısı, mekân algısında tipografik unsurlar, grafik tasarım ve anamorfik sanat araştırmanın kapsamını oluşturmaktadır. Anamorfik sanatın farklı perspektif ve uygulama yöntemleri sunması, oluşturulan görüntünün ancak belli şartlarda algılanabilmesi, içerisinde giz barındırması sebebiyle etkileyici olmasının yanında akılda kalıcılık anlamında da alan için önem teşkil etmektedir. Araştırma sonucu elde edilen veriler ışığında, anamorfik sanatın tipografi ve grafik tasarım alanına yansımaları incelenmiş bu alanlarda kullanılabileceği ve bu yöntemin kullanımının yaygın olmadığı görülmüştür. Alanyazıda bu konuda araştırmaların sayısının yetersiz olduğu tespit edilmiştir. Bu durumun araştırmanın önemini artırdığı düşünülmektedir. Araştırma sonucunda; tasarımcılar, araştırmacılar ve eğitimciler için önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In terms of visual communication, artists want to bring a different interpretation to communication, art and design, apart from the traditional and classical methods used today. Throughout history, they have presented their works in different methods and forms, and they have been in search of these ways in order to attract the attention of the audience and increase the impact of the message. The mentioned search has caused to emerge various techniques and methods. It would be appropriate to say that anamorphic art is one of these methods and that it meets the mentioned need. There are observations that the use of anamorphosis, which means the re-creation of a distorted images with different methods, is increasing today thanks to the opportunities brought by technology. The aim of the research is to examine the reflections of the anamorphic art method on typography, which is a sub-discipline of graphic design. After the virtual, printed, visual source and related literature search on the subject, a result-based application was presented. The structure of the eye and it's function, perspective, anamorphic art, typography, the perception of three dimensions in typography, typographic elements in the perception of space, graphic design and anamorphic art constitute the scope of the research. Anamorphic art is not only impressive because it offers different perspectives, application methods, the created image can only be perceived under certain conditions, and it contains secrets, but it is also important for the field in terms of memorability. In the light of the data obtained as a result of the research, the reflections of anamorphic art on typography and graphic design were examined and it was seen that it could be used in these areas, but it was also seen that its use was not common. In the literature, it is seen that the number of studies on this subject is insufficient. It is thought that this situation increases the importance of the research. In the conclusion part of the research there are suggestions for designers, researchers and educators.