Endüstriyel tasarım ürünlerinin yansıtıcı yüzeylerinin optik yanılsamalar oluşturularak kullanılması
Usage of reflective surfaces of industrial design products by creating optical illusions
- Tez No: 505231
 - Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KOŞTUMOĞLU
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Industrial Design
 - Yıl: 2018
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
 - Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
 - Sayfa Sayısı: 101
Özet
Endüstriyel tasarım, 'iyi tasarım' düşüncesinin çıkmasıyla birlikte son dönemlerde yükselişe geçmiş bir kavram. Bu sebeple her kullanıcı, hakkı olan iyi tasarlanmış endüstriyel ürünlerin peşinde. Bir tasarımın iyi tasarım sayılması için hem işlev bakımından hem de görsel açıdan eksiksiz fakat abartısız olması gerek. Tasarımın görsel açıdan tatmin edici olması içinse estetik kaygılara yoğunlaşılmalıdır. İnsanoğlu doğası gereği her zaman kendisine farklı geleni elde etme isteğindedir. Bu içgüdü, günlük hayatta kullanmak için seçtiği objelere de yansıtmaktadır. Seçim şansı tanındığında gözü hep farklı olana takılmaktadır. Bu sebeple bir endüstriyel tasarımcı olarak, ürünün dikkat çekmesi için, tasarıma kullanıcıyı şaşırtacak, beklenmedik detaylar eklenmelidir. Bu şaşırtma çizgi, ton, renk, doku, biçim gibi grafiksel öğelerle yanılsamaya dönüştürülebilir. Yanılsama, insanlar tarafından doğada fark edildiği andan itibaren ilgi görmüştür. Sonrasında optik yanılsamalar bilimsel olarak incelenip yapılma teknikleri anlaşıldığında zaman içerisinde bir sanat dalına dönüşmüştür. Ürün tasarımında yanılsama kullanmak, hem endüstriyel ürünün işlevi dışındaki görsel tatmini estetik açıdan sağlar, hem de tasarım ve sanatı birleştirir. Tasarım ve sanatı tek bedende var eden ürünün kataloglama aşamasında ise, tasarım, farklılaştırılan grafiksel öğeleriyle birlikte fotoğraflanırken, ışık, kompozisyon, arka plan gibi fotoğrafın ana unsurları, ürünün lehine kullanılmalıdır. Bu sayede tasarımda çıplak gözle görülmeyen detaylar bile fotoğrafta tüm çarpıcılığıyla kullanıcıyı yakalar. Bu tez çalışmasında; endüstriyel ürünler, görselliği, grafiksel öğelerle farklılaştırılarak tasarlanmış, ürünler üzerinde tasarlanırken ve / veya fotoğraflanırken optik yanılsamalar yaratılmış, sanat ve tasarım bir yaratım kompozisyonunda bir araya getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Industrial design is a concept that has risen in recent times with the emergence of 'good design' thinking. That's why every user is looking for well-designed industrial products that are entitled. For a design to be counted as a good design, it must be both complete in function and visual, but not understated. For the design to be visually satisfactory, aesthetic concerns should be concentrated. The nature of man always wants to obtain the different one for him. This instinct is reflected in the objects chosen for daily use. When the chance of choice is recognized, the eye is always attached to the different one. For this reason, as an industrial designer, the design should surprise the user and designer should add unexpected details to draw attention to the product. This astonishment can be turned into an illusion by means of graphical items such as line, tone, color, texture, shape. The illusion has been of interest since it was first recognized by humans in nature. Later, when optical illusions have been studied scientifically and understood the techniques of making them, they have become a branch of art over time. The use of illusion in product design provides both visual and aesthetic satisfaction outside of the industrial product's function, as well as combining design and art. In the stage of cataloging a product that creates design and art in a single body, the main elements of the photo, such as light, composition, background, should be used in favor of the product while the design is photographed with the differentiated graphic elements. Even the details that are not visible to the naked eye, can be catched by user with all the strikingness in the photo. In this thesis, industrial design products are designed due to differentiated graphical elements, optical illusions are created while the product is designing or is photographing and finally art and design are combined in this creation composition.