Kronik B hepatiti patogenezinde süperantijen hipotezinin test edilmesi
Testing of superantigen hypothesis in chronic B hepatitis
  1. Tez No: 71329
  2. Yazar: NİLGÜN YILBAZ DÖŞOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. O. ŞADİ YENEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Allerji ve İmmünoloji, Allergy and Immunology
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İmmünoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
ÖZET HBV infeksiyonu, infekte bireylerde sessiz infeksiyondan kronik hepatit, siroz ve hepatosellüler karsinomaya kadar değişen bir spektrum göstermektedir. HBV infeksiyonunda karaciğer hasarının, virüsün direkt sitopatik etkisine bağlı olmadığı, bu hasara antijene spesifik antiviral intrahepatik immün yanıtın yol açtığı görüşü ağırlıktadır. Ancak akut olarak infekte hastaların bir kısmında kronikleşmeye yol açan nedenler tam olarak belirlenememiştir. Bu çalışmada HBV infeksiyonunun immünopatogenezinde bir SAg'nin rolü olabileceği düşüncesi ile kronik aktif hepatitli 34 erkek hastada TCR Vp repertuvarının normal bireylere göre özel bir profil gösterip göstermediği araştırılmıştır. Çalışma Gülhane Askeri Tıp Akademisi (GATA), Haydarpaşa Eğitim Hastanesi, İnfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji servisinde izlenimleri yapılan kronik aktif hepatitli olguları kapsamaktadır. Her iki gruptaki bireylerden alınan kan örnekleri flow sitometri ile incelemeye alındı. Elde edilen bulgulara göre, değerlendirmeye alınan 31 hasta ile kontrol grubunun belirli Vp özgüllüğü gösteren (Vp 3.1, Vp 5a, Vp 5b, Vp 5c, Vp 6.7, Vp 8a, Vp 12.1, Vp 13.1, Va 2, Va 12.1) hücrelerin yüzdeleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunamamıştır. Buna karşın total CD3 (+) T hücreleri içerisinde Vp 8a'yı eksprese eden hücrelerin oranı hasta grubunda, kontrol grubuna göre daha yüksek bulunmuştur. Ayrıca belirli Vp özgüllüğü gösteren hücrelerin yüzdesi ile karaciğerde hasara işaret eden enzimler (AST, ALT, ALKP, GGTP) ve karaciğerdeki histopatolojik düzey arasında korelasyon olduğu saptanmıştır. Buna göre; Vp 5a ve vp 5b (+) hücreler ile ALKP arasında, Vp 12.1 ile AST, ALT, GGTP, grade ve evre arasında, Vp 13.1 ile grade ve evre arasında, Va 12.1 ile grade arasında pozitif korelasyon bulunmuştur. Va 2 ile AST, ALT ve evre arasında ise negatif korelasyon bulunmuştur. Sonuç olarak kronik B hepatiti patogenezinde süperantijen uyarısına ilişkin doğrudan bir kanıt elde edemememize karşın, bir yandan Vp 8a (+) T hücrelerinin oranının hasta grubunda daha yüksek bulunması, diğer yandan Vp 12A/p 13 (+) T hücrelerinin hepatosit hasarının göstergesi olan enzimatik aktivite ve histolojik aktivite ile korelasyon bulunmuş olması süperantijenik uyarı olasılığını tümü ile dışlamamaktadır. Bundan sonraki aşamada doğrudan karaciğerden elde edilecek lenfositler ile HBV genomuna ait özel epitopları uyaran olarak kullanan benzer çalışmalar yapılması olduğunu düşünmekteyiz. 47
Özet (Çeviri)
SUMMARY HBV infections present with broad spectrum of clinical manifestation from latent and asymptomatic infection to chronic hepatitis, cirrhosis and hepatocellular carcinoma. It is considered that hepatocellular injury is not caused by direct cytopathic effect of HBV, rather it is caused by intrahepatic antiviral immune response. However, the reasons that cause chronic infection in some of the acutely infected patients are not revealed. This study was performed to review the possibility of a SAg in immunopathologies of HBV infection. TCR Vp repertoire was researched in patients to compare a specific profile to normal individual. The study was done at Gülhane Military Medical School, Department of Infectious Diseases and Clinical Microbiology, and consisted of 34 patients with chronic active hepatitis and 9 normal individuals (Study and control group). Blood samples were taken from both group and analyzed in flow cytometry. No statistical relationship was found in the percentages of cells that expressed to particular V(3 elements in both group. But, the rate of cells that expressed Vp 8a in the whole CD 3 (+) cells are found higher in study group than control group. In addition, significant relationship existed between the percentages of cells that expressed to particular Vp elements and both of the enzymatic level and histopathological findings of liver. As a result, positive correlation were detected between alkaline phosphatase level and V0 5a/5b (+) cells; Vp 12.1 (+) cells and enzymatic activity of the liver such as AST, ALT and y GT; grade and stage; Vp 13.1 (+) cells and grade and stage; and Va 12.1 (+) cells and grade. But, negative correlation were found between Va 2 and AST, and ALT and stage. 48In conclusion, we could not obtain a direct proof that reveal SAg stimulation in pathogenesis of chronic B hepatitis. But, as a result of this study SAg stimulation could not totally exclude in pathogenesis due to finding of higher rate of V(3 8a (+) cells in study group and the presence of the positive correlations between Vp 12 / V(3 13 (+) cells and enzymatic activity that reveal hepatocyt damage, and also histological activity. We believe, the next step must be taken towards the lymphocytes sampled directly from the liver and further researches that using some special epitopes of HBV genome as a stimulator.