Investigation of the neuroregenerative effects of garcinia kola and curcumin on the sciatic nerve transection in the diabetic rats
Diyabetik sıçanlarda garcinia kola ve curcumin'in siyatik sinir kesisi üzerindeki nöro-rejeneratif etkilerinin araştırılması
  1. Tez No: 713328
  2. Yazar: HALA MAHGOUB AHMED MAHGOUB HAMOUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN KAPLAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 172
Özet
Kurkumin ve Garcinia kola'nın diyabetik ve kesilen siyatik sinirler üzerindeki etkisini araştırmayı amaçlayan bu çalışmanın itici gücü, periferik sinir rejenerasyonuna artan ilgi ve diyabet koşullarında travma sonrası onarım yöntemlerinin geliştirilmesiydi. Bu çalışmada 35 adet erkek Wistar albino sıçan kullanıldı. Hayvanlar beş gruba ayrıldı; her grup yedi sıçandan oluşuyordu. Herhangi bir tedavi uygulanmayan kontrol (Cont) grubu dışındaki tüm sıçan gruplarında siyatik sinir kesildi. Kesilen hayvanlarda, siyatik sinir çentiğin iki cm distalinden 10 mm'lik bir sinir kütüğü çıkartıldı. External juguler ven, siyatik sinirin iki ucu arasındaki boşluğu onarmak için bir kanal olarak kullanıldı. Diyabetes mellitus, transekte + diyabetes mellitus (T+DM), transekte + diyabetes mellitus + Garcinia kola (T+DM+GK) ve transekte + diyabetes mellitus + curcumin (T+DM+Cur) gruplarında indüklendi. Sham grupta ise diyabet oluşturulmadı. T+DM+Cur grubuna 300 mg/kg/gün zeytinyağında eritilmiş kurkumin (oral gavaj yoluyla 28 gün) ve T+DM+GK grubuna is 200 mg/kg/gün Garcinia kola (oral gavaj yoluyla yedi gün) verildi. Tüm hayvanlar üç ayın sonunda sakrifiye edildiler. Siyatik sinir rejenerasyonunu ve fonksiyonunu değerlendirmek için stereolojik analizler ve fonksiyonel ve mikroskobik değerlendirmeler yapıldı. T+DM+GK ve sham gruplarında akson sayısı arttı. T+DM+Cur ve sham gruplarında aksonal alanda da hafif bir iyileşme gözlendi ve T+DM+GK ve sham grubunda da miyelin kılıf kalınlığında bir artış gözlendi. SFI test sonuçları değerlendirildiğinde, fonksiyonel yenilenme açısından GK'nın kurkuminden daha güçlü bir etkiye sahip olduğu görüldü. Ayrıca elektrofizyolojik sonuçlar incelendiğinde tüm gruplar arasında anlamlı bir farklılık gözlenmedi. Çalışma, diyabetik periferik sinir rejenerasyonunun tedavisinde GK'nın etkinliğini gösterdi.
Özet (Çeviri)
Growing interest in peripheral nerve regeneration and developing post-traumatic repair methods under conditions of diabetes was the impetus for this study, which aims to investigate the effect of curcumin and Garcinia kola on the transected and diabetic sciatic nerves. In this study, 35 male Wistar albino rats were used. The animals were divided into five groups; each group consisted of seven rats. The sciatic nerve was transected in all groups of rats, except for the control (Cont) group, which did not undergo any treatment. In the transected animals, a 10 mm of nerve stump was removed from two cm distal to the sciatic notch. The external jugular vein was used as a conduit to repair the gap between the two ends of the sciatic nerve. Diabetes was induced in the transected + diabetes mellitus (T+DM), the transected + diabetes mellitus + Garcinia kola (T+DM+GK), and the transected + diabetes mellitus + Curcumin (T+DM+Cur) groups except for the sham group. A dose of 300 mg/kg/day of curcumin dissolved in olive oil was administered to the T+DM+Cur group (via oral gavage every day for 28 days) and 200 mg/kg/day of Garcinia kola to the T+DM+GK group (via oral gavage every day for seven days). All animals were sacrificed after three months. Stereological analysis and functional and microscopic evaluations were done to evaluate the sciatic nerve regeneration and function. In the T+DM+GK and the sham groups, the number of axons increased. A slight improvement in the axonal area in the T+DM+Cur and the sham groups was also observed, and an increase of the myelin sheath thickness was found in the T+DM+GK and the sham group. When the SFI test results were evaluated, it was seen that GK had a stronger effect than curcumin in terms of functional regeneration. Additionally, when the electrophysiological results were examined, no significant difference was observed between all groups. The study showed an efficiency of GK in the treatment of diabetic peripheral nerve regeneration.