Tipografi ve tipografinin 20 yy. sonrası modern sanat akımları ile etkileşimi
Typography and typography of 20 yy. interaction with aftermodern art streams
- Tez No: 713327
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ASUMAN AYPEK ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bileşik Sanatlar Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
Yirminci yüzyıl sonrası tipografi, kübizm, fütürizm, dadacılık, konstrüktivizm, süprematizm gibi akımlarla birlikte Bauhaus Okulu ile De Stijl çevresinin ürettiği tasarımların ve sanat eserlerin etkisiyle birlikte modern resim, şiir ve mizanpajla etkileşim içine girmiştir. Tipografinin böylelikle biçim dili ve görsel iletişim aracı olma niteliğinde büyük bir değişime uğramıştır. Bunun sonucunda da ortaya çıkan yeni akım, sanatçılar tarafından 'Yeni Tipografi' adını almıştır. Bu çalışmanın birinci bölümünde birinci bölümünde, tipografinin tanımı, gelişimi ve tarihsel süreç içindeki değişim ve gelişim aşamalarını açıklanmaya çalışılmıştır. Yazının toplumlara arasında nasıl şekillendiği ve geliştiği aktarılmak istenmiştir. Ayrıca batıda matbaanın bulunuşundan itibaren tipografinin geçirdiği değişim ve ilerlemeler incelenmiş ve bu tarihten günümüze kadar, grafik tasarımda tipografik dilin genel yapısal özellikleri açıklanmaya çalışılmıştır. İkinci aşamada ise yirminci yüzyıl sonrası modern sanat akımlarını, bu akımların ve sanatçılarının grafik tasarıma yön verdikleri eserleri incelenmiştir. Akımların ayrıca tipografinin sanat eserlerinde nasıl etkili bir şekilde yer aldığı gözlemlenmiştir. Yeni tipografinin oluşumunda modern sanat akımlarının etkisini günümüzde bile görebildiğimiz tasarımlar haline gelen süreçteki yolculuğu incelenmiştir. Bu tez aşamasının son bölümünde de Jan Tschichold ve Yeni Tipografi anlayışının, tipografiye sağladığı önemli gelişmeleri ve birçok sanatçının yeni tipografik dile kazandırdığı yeni oluşum incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The post-twentieth century typography, cubism, futurism, dadaism, constructivism, suprematism, together with the influence of the designs and artworks produced by the Bauhaus School and the De Stijl entourage, interacted with modern painting, poetry and layout. Thus, typography has undergone a great change in its form language and visual communication tool. The new trend that emerged as a result of this was named“New Typography”by the artists. In the first part of this study, the definition of typography, its development and the stages of change and development in the historical process are explained. It is intended to convey how writing is shaped and developed among societies. In addition, the changes and advances in typography since the founding of the printing house in the west have been invastigated and Until today, general structural features of typographic language in graphic design have been explained. In the second stage, the modern art movements after the twentieth century and the works of these movements and their artists have been invastigated. It has also been observed how the movements are effectively included in the works of art of typography. The influence of modern art movements in the formation of the new typography has been invastigated, which has become designs that we can see even today. In the last part of this thesis phase, the important developments that Jan Tschichold and the New Typography understanding provided to typography and the new formation that many artists have brought to the new typographic language are invastigated.