Teaching reading strategies to secondary school learners: A flipped learning perspective
Ortaokul öğrencilerine okuma stratejilerinin öğretilmesi: Ters yüz eğitim modeli bakış açısıyla
- Tez No: 713329
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMRA SARAÇOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 174
Özet
Bu çalışma, ters yüz eğitim modelinin ortaokul öğrencilerinin okuma stratejilerini kullanmaları ve bu modele yönelik tutumları üzerindeki etkisini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Bu araştırmaya Van'daki Yunus Emre Ortaokulu'nda okuyan 20 öğrenci katılmıştır. Bu öğrenciler, bilgisayar ve İnternet bağlantısına sahip olmaları esas alınarak amaçlı örneklem aracılığıyla 7. Sınıf öğrencilerinden seçilmiştir. Bu durum çalışmasında, veriler hem nicel hem de nitel veri toplama araçlarıyla toplanmıştır. Nitel veri toplama araçları olarak, öğrencilerin ters yüz eğitim modeline karşı tutumlarını ortaya çıkarmak için yarı yapılandırılmış tutum görüşmesi ve yansımalar uygulanmıştır. Nicel veri toplama aracı olarak Okuma Stratejileri Anketi kullanılmıştır. Bu anket ters yüz eğitim modeli üzerinden okuma stratejisi eğitiminin, öğrencilerin okuma stratejilerini kullanmaları üzerindeki etkisini araştırmak için uygulama öncesi ön test olarak kullanılmıştır. Öğrencilere altı hafta boyunca okuma stratejisi eğitimi verilmiştir. Uygulama boyunca, ters yüz eğitim modeli aracılığıyla altı okuma stratejisi açık bir şekilde öğretilmiştir. Öğrencilerden, dersten önce evde bir okuma stratejisine ilişkin video dersleri izlemeleri istenmiştir. Sınıf içi zamanı ise alıştırmalar ve metin okuma uygulamalarına ayrılmıştır. Her dersten sonra, öğrencilerden süreçteki deneyimleri hakkında yansımalar yazmaları istenmiştir. Altı haftalık okuma stratejileri eğitiminin sonunda, öğrencilerin okuma stratejilerini kullanmalarında anlamlı bir farklılık olup olmadığını belirlemek için okuma stratejisi anketi son test olarak tekrar uygulanmıştır. Nicel verilerin analizi SPSS yazılımı kullanılarak yapılmıştır. Ön test ve son test sonuçlarını karşılaştırmak için eşleştirilmiş örnekler t-testi yapılmıştır. Sonuçlar, okuma stratejisi eğitiminden sonra öğrencilerin okuma stratejilerini kullanmalarında belirgin bir artış olduğunu göstermektedir. Ayrıca, uygulama sonrasında öğrencilerin ters yüz eğitim modeline yönelik tutumlarını ortaya çıkarmak için tutum görüşmesi yapılmıştır. Görüşmenin bulguları, öğrencilerin ters yüz eğitim modeline karşı olumlu tutumlara sahip olduklarını göstermektedir. Tüm bu sonuçlar, ters yüz eğitim modeli aracılığıyla verilen okuma stratejisi eğitiminin, öğrencilerin okuma stratejilerini kullanmaları ve ters yüz eğitim modeline yönelik tutumları üzerinde olumlu bir etkiye sahip olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study set out to determine the effects of flipped classroom on secondary school learners' use of reading strategies and their attitudes towards flipped classroom. The present study included 20 learners studying at Yunus Emre Secondary School in Van, Turkey. These learners were chosen from the 7th graders through purposive sampling on the basis of having the computer and the Internet connection. In this case study, the data were collected through both quantitative and qualitative data collection instruments. As qualitative data collection tools, a semi-structured attitude interview and reflections were applied in order to reveal the learners' attitudes towards flipped classroom. Reading Strategy Questionnaire was used as a quantitative data collection instrument. It was administered to investigate the effectiveness of reading strategy instruction through flipped classroom on learners' use of reading strategies as a pre-test before the treatment. The learners were instructed for six weeks through reading strategy instruction. During the treatment, six reading strategies were explicitly taught via flipped classroom. The learners were assigned to watch the video lectures concerning one reading strategy at home before the class. In-class time was allocated for exercises and reading text practices. After each class, learners were asked to write reflections about their experiences in the process. At the end of the 6-week reading strategy instruction, the reading strategy questionnaire was conducted again as a post-test to find out whether there was a significant difference in the learners' use of reading strategies. The analysis of the quantitative data was performed using SPSS software. Paired samples t-tests were carried out in order to compare the results of the pre-test and post-test. The results demonstrate that there is a marked increase in the learners' use of reading strategies after the reading strategy instruction. Additionally, the attitude interview was conducted in order to disclose the learners' attitudes towards flipped classroom after the treatment. The findings of the interview clarify that learners have positive attitudes towards flipped classroom. These results indicate that reading strategy instruction through flipped classroom has a positive effect on the learners' use of reading strategies and attitudes towards flipped classroom.