Oral mukozada oluşturulmuş yumuşak doku defektinin iyileşmesi ve oksidatif stres üzerine E vitamini ve selenyumun etkisinin deneysel olarak araştırılması
The Experimental investigation of the effects of vitamin E and selenium on the healing of soft tissue defect on oral mucosa and oxidative stress
- Tez No: 71334
- Danışmanlar: PROF. DR. ZERRİN ÇEBİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
ÖZET Çalışmamızda, sıçanlarda oluşturduğumuz sirküler eksizyonel yaranın iyileşmesi sürecinde, antioksidan E vitamini ve selenyum verilmesinin yara iyileşmesi ve oksidatif stres üzerine etkisini araştırmayı amaçladık. Çalışmamızda İ.Ü. Deneysel Tıp Araştırma Enstitüsü'nden (DETAE) temin ettiğimiz 91 adet erkek Wistar Albino sıçandan, çalışmanın başında ve sıçanlar sakrifiye edildiklerinde alınan kanda E vitamini ve selenyum seviyeleri, sakrifiye edildiklerinde eksize edilen palatinal mukozada, MDA seviyeleri ve SOD aktivitelerinin tayinini yaptık. Çalışmanın deneysel kısmım DETAE'de yaptık. Serum selenyum ve E vitamini ile dokudaki MDA ve SOD aktivitelerinin tayinini ise İ.Ü. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Biyokimya A.B.D. 'da yaptık. Çalışmamızda; - Kontrol guruplarının E vitamini seviyeleri defekt yapıldıktan sonraki 7. günde istatistiksel olarak anlamlı derecede azaldı, selenyum seviyelerindeki düşüş ise istatistiksel olarak anlamsız bulundu. - Sıçanlara E vitamini verilmesi, defekt yapıldıktan sonraki 3, 7 ve 14. günlerde serum E vitamini seviyesinde istatistiksel olarak anlamlı bir yükselme sağlarken selenyum ve E vitamininin birlikte verilmesi, 7 ve 14. günlerde istatistiksel olarak anlamlı derecede yükselme sağladı. - Selenyum seviyeleri, selenyum verilen guruplar ile E vitamini ve selenyumun birlikte verildiği guruplarda 14. günde istatistiksel olarak anlamlı derecede arttı. 62- MDA levels of the rats in both groups (the one only vitamin E given, and the other one vitamin E and selenium given together) was lower which was significant, then the control group at the 3* and 7* days after defect. However, it was low at the 14* day, which was not significant. The MDA levels of the group which selenium was given and the control group was found to be statistically indifferent at the 3* 7* and 14* days after defect. - The differences between SOD activities of the all groups were not significant at the 3* day after defect. The SOD activity of the group which vitamin E was given, at the 7* day, was significantly higher than the group which were given both vitamin E and selenium. It is observed that SOD activity of the group which vitamin E and selenium were given together was significantly lower than the other all groups at the 14* day. In conclusion; - Oxidative stress which generated by causing defect in the palatal mucosa in control groups, was much higher than the groups which were given antioxidants vitamin E and selenium. - These antioxidants may contribute to the healing period of the injury by decreasing oxidative stress and by increasing the enzymatic and nonenzymatic antioxidant defense. - As the healing of the injury improves, giving antioxidants may contribute only at the early stages of the healing because of the decrease in free radical production. - We conclude that vitamin E via it's preventing effect on lipid peroxidation, and selenium via it's increasing effect on the activity of enzyme glutathione peroxidase, might be used in intraoral operations. 65
Özet (Çeviri)
ÖZET Çalışmamızda, sıçanlarda oluşturduğumuz sirküler eksizyonel yaranm iyileşmesi sürecinde, antioksidan E vitamini ve selenyum verilmesinin yara iyileşmesi ve oksidatif stres üzerine etkisini araştırmayı amaçladık. Çalışmamızda İ.Ü. Deneysel Tıp Araştırma Enstitüsü'nden (DETAE) temin ettiğimiz 91 adet erkek Wistar Albino sıçandan, çalışmanın başında ve sıçanlar sakrifiye edildiklerinde alınan kanda E vitamini ve selenyum seviyeleri, sakrifiye edildiklerinde eksize edilen palatinal mukozada, MDA seviyeleri ve SOD aktivitelerinin tayinini yaptık. Çalışmanın deneysel kısmım DETAE'de yaptık. Serum selenyum ve E vitamini ile dokudaki MDA ve SOD aktivitelerinin tayinini ise İ.Ü. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Biyokimya A.B.D. 'da yaptık. Çalışmamızda; - Kontrol guruplarının E vitamini seviyeleri defekt yapıldıktan sonraki 7. günde istatistiksel olarak anlamlı derecede azaldı, selenyum seviyelerindeki düşüş ise istatistiksel olarak anlamsız bulundu. - Sıçanlara E vitamini verilmesi, defekt yapıldıktan sonraki 3, 7 ve 14. günlerde serum E vitamini seviyesinde istatistiksel olarak anlamlı bir yükselme sağlarken selenyum ve E vitamininin birlikte verilmesi, 7 ve 14. günlerde istatistiksel olarak anlamlı derecede yükselme sağladı. - Selenyum seviyeleri, selenyum verilen guruplar ile E vitamini ve selenyumun birlikte verildiği guruplarda 14. günde istatistiksel olarak anlamlı derecede arttı. 62- MDA levels of the rats in both groups (the one only vitamin E given, and the other one vitamin E and selenium given together) was lower which was significant, then the control group at the 3* and 7* days after defect. However, it was low at the 14* day, which was not significant. The MDA levels of the group which selenium was given and the control group was found to be statistically indifferent at the 3* 7* and 14* days after defect. - The differences between SOD activities of the all groups were not significant at the 3* day after defect. The SOD activity of the group which vitamin E was given, at the 7* day, was significantly higher than the group which were given both vitamin E and selenium. It is observed that SOD activity of the group which vitamin E and selenium were given together was significantly lower than the other all groups at the 14* day. In conclusion; - Oxidative stress which generated by causing defect in the palatal mucosa in control groups, was much higher than the groups which were given antioxidants vitamin E and selenium. - These antioxidants may contribute to the healing period of the injury by decreasing oxidative stress and by increasing the enzymatic and nonenzymatic antioxidant defense. - As the healing of the injury improves, giving antioxidants may contribute only at the early stages of the healing because of the decrease in free radical production. - We conclude that vitamin E via it's preventing effect on lipid peroxidation, and selenium via it's increasing effect on the activity of enzyme glutathione peroxidase, might be used in intraoral operations. 65