Türkçe sözlük'ün D ve E maddelerindeki fiillerin tarama sözlüğü'ndeki görünümleri
Appearances of the verbs in D and E items of the turkish dictionary in the scanning dictionary
  1. Tez No: 713333
  2. Yazar: FERDA DİDEM AVCI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YASEMİN ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Linguistics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeni Türk Dili Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu çalışma Türkçe Sözlük'ün D maddelerindeki fiillerin Eski Anadolu Türkçesindeki görünümlerini kapsamaktadır. Dolayısıyla çalışmanın sınırını fiillerin yoğunluğu belirlemiş ve sadece tek madde üzerinde çalışılmıştır. Fiiller biçim ve anlam bakımından incelenmiştir. Çalışmanın temel amacı Türkçe Sözlük'teki D maddelerindeki fiillerin Eski Anadolu Türkçesinde olup olmadığını tespit etmektir. Tezin giriş bölümünde Eski Anadolu Türkçesinin genel özellikleri ve Türkiye Türkçesindeki fiiller hakkında bilgi verilmiştir. Tezin inceleme bölümünde, fiiller basit ve türemiş olarak 2 bölümde incelenmiştir. Basit ve türemiş yapılı fiiller hem Türkçe Sözlük hem de Tarama Sözlüğünde bulunma durumlarına bağlı olarak benzer ya da farklı anlam ve biçimlerde değerlendirilmiştir. Sonuç bölümünde, elde edilen veriler ışığında bir sonuca varılmış ve bu sonuç tezin kapsamı dâhilinde değerlendirilmiştir. Aynı zamanda incelenen D maddesindeki fiiller mevcut durumuna göre sayısal olarak da ifade edilerek belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study icludes the appearance of verbs in the D items of the Turkish Dictionary in Ancient Anatolian Turkish. Therefore ,the density of the verbs determined the limit of the study and it was studied on only one letter.Verbs were examined in terms of form and meaning. The main purpose of the study is to determine whether the verbs in the D items in the Turkish Dictionary are in Ancient Anatolian Turkish. In the introduction of the study, it was given information about the general characteristics of Old Anatolian Turkish and the verbs in Turkish. In the review section of the study, the verbs were examined in 2 sections as simple and derived. Simple and derived verbs were evaluated in similar or different meanings and forms depending on their presence in both the Turkish Dictionary and the Scanning Dictionary. In the conclusion section, it was reached a conclusion in the light of the data obtained and this conclusion was evaluated within the scope of the thesis. At the same time, the verbs which were examined in D item are also remarked numerically according to their current condition.