Kronik hastalığı olan ve olmayan annelerin aile dayanıklığı ile ebeveyn özyeterliği ve ebeveyn stresi arasındaki ilişki
The relationship between family resilience of mothers with and without chronic disease and parent self-efficiency and parent stress
- Tez No: 713336
 - Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLÇİN KARADENİZ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Psikoloji, Psychology
 - Yıl: 2022
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Maltepe Üniversitesi
 - Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 115
Özet
Araştırma kapsamında kronik hastalığı olan ve olmayan annelerin aile dayanıklılığı ile ebeveyn özyeterliği ve ebeveyn dayanıklılığı arasındaki ilişki incelenmiştir. Araştırmanın örneklemini kronik hastalığı olan veya olmayan 356 anne oluşturmaktadır. Bu amaçla; Sosyo-Demografik Bilgi Formu, Aile Yılmazlık Ölçeği, Ebeveyn Öz-yeterlik Ölçeği, Anne Baba Stres Ölçeği kullanılmıştır. Pearson Korelasyon Katsayısı ve tek yönlü varyans analizi yapılmıştır. Ebeveyn özyeterliği ve ebeveyn stresi değişkenlerinin, aile dayanıklılığını yordayıcı gücünü araştırmak amacıyla hiyerarşik regresyon analizi yapılmıştır. Araştırmada elde edilen bulgular, araştırma değişkenlerinin kronik hastalığı olan anneler ile sağlıklı anneler arasında fark göstermediğidir. Araştırma sonuçlarına göre, annelerin aile dayanıklılıkları ile ebeveyn özyeterlikleri ve ebeveyn stresleri arasında pozitif yönlü anlamlı bir ilişki olduğu saptanmıştır. Ebeveyn özyeterliği ve ebeveyn stresi değişkenleri, aile dayanıklığını üzerinde yordayıcı etkiye sahip olduğu bulunmuştur. Bu doğrultuda, ebeveyn stresinin aile dayanıklılığı ve ebeveyn özyeterliği için tetikleyici bir unsur olduğu; ebeveyn özyeterliğinin aile dayanıklılığına katkı sağladığı görülmektedir. Araştırmanın bulguları ilgili literatür ile değerlendirilmiş, sınırlılıklar, güçlü yönler ve gelecek araştırmalar için öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Within the scope of the research, the mediating role of parental self-efficacy in the relationship between family resilience and parental resilience of mothers with and without chronic disease was examined. The sample of the study consists of 356 mothers who have children under the age of 18. To this end; Socio-Demographic Information Form, Family Resilience Scale, Parental Self-efficacy Scale, Parent Stress Scale were used. Pearson Correlation Coefficient and one-way analysis of variance were performed. Hierarchical regression analysis was conducted to investigate the predictive power of parental self-efficacy and parental stress variables on family resilience. The findings obtained in the study do not show any difference between mothers with and without chronic disease in any of the variables. It shows that there is a positive and significant relationship between mothers' family resilience, parental self-efficacy and parental stress. Parental self-efficacy and parental stress were found to have a predictive effect on family resilience. Accordingly, parental stress is a triggering factor for family resilience and parental self-efficacy; It is seen that parental self-efficacy contributes to family resilience. The findings of the study were evaluated with the relevant literature, limitations, strengths and suggestions for future research were presented.