Hemşirelerin mesleki ve çalışma koşulları özellikleri ile algılanan örgütsel desteğin verimliliğe ilişkin tutumlarına etkisi
The effect of nurses' professional characteristics, working conditions and perceived organizational support on their attitudes towards productivity
- Tez No: 713343
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NİLGÜN GÖKTEPE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Koç Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelikte Eğitim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Çalışmanın amacı, hemşirelerin mesleki ve çalışma koşulları özellikleri ile algıladıkları örgütsel desteğin verimlilik tutumlarına etkisini belirlemektir. Tanımlayıcı ve ilişki arayıcı tasarımda gerçekleştirilen bu araştırma, Ocak 2021- Mart 2021 tarihleri arasında Türkiye'de yer alan özel, üniversite ve kamu hastanelerinde çalışan hemşirelere Koç Qualtrics programı ile çevrim içi anket oluşturularak sosyal medya aracılığı ile ulaşılıp araştırmaya katılmaya gönüllü 372 hemşire ile yapılmıştır. Araştırmada veriler, hemşirelerin bireysel, mesleki ve çalışma koşulları özelliklerini belirleyen 18 soru ile“Algılanan Örgütsel Destek Ölçeği”ve“Verimliliğe İlişkin Tutum Ölçeği”kullanılarak toplanmıştır. Verilerin analizinde; tanımlayıcı analizler, Kolmogorov Smirnov ve Shapiro-Wilk testleri, Mann Whitney U testi, Kruskal Wallis Testi (ileri analizde Bonferroni düzeltmeli Mann Whitney U testi) ve Spearman Korelasyon analizi kullanılmıştır. Hemşirelerin, verimliliğe ilişkin tutumlarının (44,41±10,61) ortalamanın altında, algılanan örgütsel desteğin (2,80±0,7) ise ortalamanın üstünde olduğu belirlenmiştir. Hemşirelerin verimliliğe ilişkin tutum puanı ile yaş ve cinsiyet arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmamıştır. Ölçek toplam puanı ile birimdeki toplam çalışma süresi, kurumdaki toplam çalışma süresi, hemşirelik mesleğinde toplam çalışma süresi arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmazken; eğitim durumu, çalıştığı birim, kurum türü, vardiya şekli, iş yükü durumu, son zamanlarda kurumdan ayrılmayı düşünme durumu, kurumda hemşireler için sunulan kariyer gelişim olanaklarından memnuniyet durumu, kurumda hemşireler için sunulan eğitim olanaklarından memnuniyet durumu, iş doyumundan memnuniyet, alınan ücretten memnuniyet, mesleki otonomi, kuruma bağlılık durumu ile istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of the study was to determine the effect of nurses' professional characteristics, working conditions and perceived organizational support on their attitudes towards productivity. The descriptive and correlation study was conducted between January 2021 and March 2021 with 372 nurses working in private, university and public hospitals in Turkey who were contacted via social media, volunteered to participate in the research, and received an online survey created via Koç Qualtrics. The data were collected using 'The Survey of Perceived Organizational Support', 'Attitude Scale on Towards Productivity' and 18 questions that determined the sociodemographic, professional and working conditions characteristics of nurses. In data analysis; descriptive analyses, Kolmogorov-Smirnov and Shapiro-Wilk tests, Mann-Whitney U test, Kruskal-Wallis Test (Bonferroni-adjusted Mann Whitney U test in advanced statistical analysis) and Spearman Correlation analysis were used. Nurses' attitudes towards productivity (44,41±10,61) were below average while perceived organizational support (2,80±0,7) were above average. There was no statistically significant difference between nurses' scores of attitude towards productivity and age and gender. While there was no statistically significant difference between the overall scale score and the total working duration in the unit, the total working duration in the institution, and the total working duration in the profession; a statistically significant difference was found with educational status, unit, institution type, shift pattern, workload status, recently thinking of leaving the institution, satisfaction status for career development opportunities offered in the institution, satisfaction status for training opportunities offered in the institution, job satisfaction, pay satisfaction, professional autonomy and institutional loyalty.