The role and effect of glucagon in glucose regulation in children with cystic fibrosis
Kistik fibrozisli çocuklarda glukagonun glukoz regülasyonundaki rolü ve etkisi
- Tez No: 713345
- Danışmanlar: PROF. DR. TURGAY İSBİR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Moleküler Tıp, Endocrinology and Metabolic Diseases, Molecular Medicine
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Kistik Fibrozis (KF)'de oral glukoz tolerans testi (OGTT) sonrası hipoglisemi sık görülen önemli bir durumdur. Mekanizması halen bilinmemektedir. Son dönemlerde CFTR proteinin alfa hücrelerinde de bulunduğunu glukagon salınımda rol oynadığını gösteren fare çalışmaları yayınlanmıştır. Bu çalışma ile KF hipoglisemisindeki glukagonun rolü ve etkisinin araştırılması planlanmıştır. Bilinen diyabeti olmayan 45'i KF'li ve 9'u sağlıklı çocuğa 3-saatlik OGTT yapıldı. OGTT sonuçlarına göre izole hipoglisemi, bozulmuş glukoz toleransı ile beraber hipoglisemi, bozulmuş glukoz toleransı, KF ilişkili diyabet (KFİD) ve normal glukoz toleransı (NGT) olarak hastalar sınıflandırıldı. KFİD olanlar dışlandıktan sonra hastaların demografik özellikleri ve OGTT sırasında 0,60,120,150 ve 180.dk da alınan glukoz, insülin ve glukagon düzeyleri değerlendirildi. Yaş, cinsiyet, VKİ ve genetik sonuçlar açısından izole hipoglisemi grubu ile NGT ve kontroller arasında anlamlı bir fark saptanmadı. Hastaların %31(n=14)'nde izole hipoglisemi, %18(n=8)'de hipoglisemi ile beraber AGT, %11(n=5)'inde AGT ve %35.5(n=16)'de ise NGT saptandı. Düzey 2 hipoglisemi (
Özet (Çeviri)
Post-oral glucose tolerance test-related hypoglycemia is common and important issue in Cystic Fibrosis (CF). The underlying mechanisms of hypoglycemia are still controversial. The current mice studies show that CFTR gene is identified in alpha cells and regulates glucagon secretion. The aim of the study is to determine of the role and effect of glucagon in CF patients with hypoglycemia. A 3-hour OGTT was performed in 45 non-diabetic children with CF and 9 age-matched healthy controls. The subjects were classified based on OGTT as isolated hypoglycemia, hypoglycemia with abnormal glucose intolerance (AGT), AGT, CF related diabetes (CFRD) and normal glucose tolerance (NGT). After CFRD subjects were excluded, the demographic characteristics and plasma glucose, insulin and glucagon levels obtained at 0,60,120,150 and 180.min during OGTT were assessed. Isolated hypoglycemia group did not differ from NGT and controls in terms of age, sex, BMI and genetics. The frequency of isolated hypoglycemia, hypoglycemia + AGT, AGT and NGT were 31%(n=14), 18%(n=8), 11%(n=5) and 35.5%(n=16), respectively. Level 2 hypoglycemia (