Gebelerin sağlık uygulamaları ile gebelik stresi ilişkisi
Relationship between health practices and pregnancy stress of pregnant women
  1. Tez No: 713346
  2. Yazar: EBRU SOLMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EBRU ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ordu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Amaç: Bu araştırma gebelikte sağlık uygulamalarının gebelik stresi üzerine etkisini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Gereç ve Yöntem: Tanımlayıcı ve ilişki arayıcı türde yapılan araştırmanın örneklemine 15.07.2021-15.08.2021 tarihleri arasında Ağrı ilinde yer alan bir hastanenin kadın doğum polikliniğine başvuran Türkçe iletişim kurabilen, en az 18 yaşında, okuryazar ve araştırmaya katılmaya gönüllü olan 368 gebe alınmıştır. Veri toplama araçları olarak Kişisel Bilgi Formu, Gebelikte Sağlık Uygulamaları Ölçeği (GSUÖ) ve Gebelik Stresini Değerlendirme Ölçeği (GSDÖ-36) kullanılmıştır. Araştırma verilerinin değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistiksel yöntemler, Cronbach Alfa güvenilirlik testi, bağımsız gruplarda t testi ve ANOVA testi kullanılmıştır. Araştırma için etik kurul izni, ölçek kullanım izinleri ve katılımcılardan bilgilendirilmiş yazılı onam alınmıştır. Bulgular: Gebelerin yaş ortalaması 26.84±5.32'dir. Gebelerin %36.7'sinin lise mezunu, %70.9'unun ev hanımı olduğu ve %51.6'sının çekirdek ailede yaşadığı belirlenmiştir. Gebelerin GSUÖ puan ortalamasının 103.90±15.46 ve GSDÖ-36 puan ortalamasının 73.20±20.52 olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: This study was conducted to determine the effect of pregnancy stress on health practices in pregnancy. Material and Method: Sample of descriptive and correlational research includes 368 pregnant women who were at least 18 years old, literate and volunteering to participate in the study, who applied to the obstetrics outpatient clinic of a hospital in Ağrı between July and August. Personal Information Form, Health Practices in Pregnancy Questionnaire (HPQ), Pregnancy Stress Rating Scale (PSRS-36) were used as data collection tools. Descriptive statistical methods, Cronbach Alpha reliability Test, t test in independent groups and ANOVA test were used to evaluate the research data. Ethics committee permission, scale usage permissions and informed written consent from participants were obtained for the research. Results: The average age of the pregnant women involved in study was 26.84±5.32. Pregnant women were %36.7 high school graduates, %73 were housewives and %51.6 live in a nuclear family. It was determined that the mean HPQ score of the pregnant women was 103.90±15.46 and the average PSRS-36 score of the pregnant women was 73.20±20.52.