Anadolu merinosu kuzu rasyonlarına farklı oranlarda ilave edilen graviola yağ ekstresinin besi performansı ve adipokin, serebral, kardiyak, bağırsak ile mitokondriyal fonksiyon yanıtının sirkadiyen değişimi üzerine etkisi
Effect of graviola fat extract added in various ratios to Anatolian merino lamb rations on fattening performance and circadian change of adipokine, cerebral, cardiac, intestinal and mitochondrial function response
  1. Tez No: 895797
  2. Yazar: GÖKŞAD CEMİL KOTAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT BAYRAKTAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoloji, Veteriner Hekimliği, Physiology, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bayburt Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Organik Tarım İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Sirkadiyen ritim, 24 saatlik bir döngü boyunca fizyolojik süreçleri içeren organizmanın yaşadığı fiziksel, zihinsel ve davranışsal değişikliklerdir. Sirkadiyen ritim, enerji metabolizması, uyku-uyanıklık döngüsü, vücut sıcaklığının düzenlenmesi gibi birçok fizyolojik süreçler ile fizyolojik sistemlerin düzenlenmesinde anahtar rol oynamaktadır. Sirkadiyen ritim, yaşamın her aşamasında mevcut olup hayvanların endokrin sistemi, sindirim sistemindeki fizyolojik rolü ve büyüme performansı ile yakından ilişkili olması nedeniyle hayvanların sağlıklı büyümesi ve gelişimi için kritik öneme sahiptir. Işık döngüsündeki değişiklikler, yetersiz aydınlatma, yem ve su kısıtlaması, yüksek sıcaklık, hastalıklar gibi stres faktörleri sirkadiyen ritim bozukluğuna yol açan başlıca etmenlerdir. Sirkadiyen ritim bozukluğu, kuzuların büyüme ve gelişiminde yavaşlama, iştah metabolizmasını etkileyerek yem tüketiminde azalma, üreme performansında düşüş, davranış bozukluklarına (aşırı hareketlilik) ve immun sistemde zayıflama neticesinde hastalıklara yol açabilmektedir. Tıbbi ve aromatik bitkiler, endokrin sistem üzerinden hormon salınımı ile sirkadiyen ritim üzerinde düzenleyici etkiye sahiptirler. Mucizevi besin olarak atfedilen Graviola (Annona muricata L.), antioksidan, antimikrobiyal ve antienflamatuvar, antihelmintik, antipiretik, sedatif, antispazmodik etkileriyle geleneksel tamamlayıcı tıp alanında yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu çalışmanın amacı, Anadolu Merinosu kuzu rasyonlarına farklı oranlarda ilave edilen graviola yağ ekstresinin besi performansı ve adipokin, serebral, kardiyak, bağırsak ile mitokondriyal fonksiyon yanıtının sirkadiyen değişimi üzerine etkisinin incelenmesidir. Bu kapsamda çalışmanın hayvan materyalini 2.5 aylık yaşta 48 adet Anadolu Merinosu ırkı erkek kuzu oluşturmaktadır. Çalışma her grupta 12 adet hayvan olacak şekilde 1 kontrol (G0), 3 kuzu besi denemesi (G200, G400 ve G600) olmak üzere 4 gruptan oluşmaktadır. Çalışmanın grupları ise kuzu besi rasyonlarına graviola yağ ekstresi ilavesine göre sırasıyla G0 (kontrol, graviola yağ ekstresi uygulanmayan grup), G200 (200 ppm oranında ilave edilen grup), G400 (400 ppm oranında ilave edilen grup) ve G600 (600 ppm oranında ilave edilen grup) şeklinde oluşturulmuştur. Çalışma 2023 yılı Mart-Mayıs ayları arasında, 10 gün süreyle adaptasyon ve VI 60 gün süre ile besi denemesi olmak üzere toplamda 70 gün sürmüştür. Araştırma süresince doğal fotoperiyot altında, gece muayenesini kolaylaştırmak için 2 lüksten daha az şiddetli loş ışık sürekli olarak açık kalmıştır.
Özet (Çeviri)
Circadian rhythm is the physical, mental and behavioral changes experienced by the organism, including physiological processes throughout a 24-hour cycle. Circadian rhythm plays a key role in the regulation of physiological systems and many physiological processes such as energy metabolism, sleep-wake cycle, and body temperature regulation. Circadian rhythm is present at every stage of life and is critical for the healthy growth and development of animals because it is closely related to the animal's endocrine system, physiological role in the digestive system and growth performance. Changes in the light cycle, inadequate lighting, feed and water restriction, high temperature, and stress factors such as diseases are the main factors that cause circadian rhythm disorders. Circadian rhythm disorder can lead to slowdown in growth and development of lambs, decrease in feed consumption by affecting appetite metabolism, decrease in reproductive performance, behavioral disorders (hyperactivity) and diseases due to weakening of the immune system. Medicinal and aromatic plants have a regulatory effect on circadian rhythm by releasing hormones through the endocrine system. Graviola (Annona muricata L.), attributed as a miraculous food, is widely used in traditional complementary medicine with its antioxidant, antimicrobial and anti-inflammatory, antihelminthic, antipyretic, sedative and antispasmodic effects. This study is to examine the effect of graviola oil extract added to Anatolian Merino lamb rations at different rates on fattening performance and circadian changes in adipokine, cerebral, cardiac, intestinal and mitochondrial function response. In this context, the animal material of the study consists of 48 male Anatolian Merino lambs aged 2.5 months. The study consisted of 4 groups, 1 control (G0), 3 lamb fattening trials (G200, G400 and G600), with 12 animals in each group. The study groups were formed as G0 (control, graviola oil extract not applied group), G200 (200 ppm added group), G400 (400 ppm added group) and G600 (600 ppm added group) according to the graviola oil extract addition to the lamb fattening rations, respectively. The study lasted for a total of 70 days, including 10 days of adaptation and 60 days of fattening trial, between March and May 2023. During the VIII study, dim light producing less than 2 lux was continuously on to facilitate night examination under natural photoperiod.