Türkiye'de ruhsatlı thiophanate methyl %70 wp etken maddeli, bazı ticari preparatların Sclerotinia sclerotiorum'a in vitro koşullarda etkililikleri
The efficacy of some commercial fungicides with thiophanate methyl 70% wp registered in Turkey against Sclerotinia sclerotiorum in vitro conditions
  1. Tez No: 713347
  2. Yazar: ELİF BETÜL ÇAĞLAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HİMMET TEZCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Sclerotinia sclerotiorum, sebze yetiştiriciliğinde önemli sorunlara neden olan bitki patojeni bir fungus olup buna karşı etkili ve ruhsatlı olduğu bilinen çok sayıda fungisit ticari bitki koruma ürünü (BKÜ) olarak gerek Türkiye'de gerekse diğer ülkelerde mevcuttur. Bu çalışmada, Thiophanate Methyl etken maddeli fungisitlerin %70 WP formülasyonlu ve halen Türkiye'de ruhsatlı beş farklı firmanın ticari BKÜ' lerinin (Ankit, Camada, Copcide, Rage ve Sumitop) S. sclerotiorum'a karşı etkililikleri in vitro koşullarda araştırılmıştır. Çalışmada araştırılan dozlar tüm fungisitler için genel kullanım dozu olan 600 ppm, kullanım dozunun yarısı olan 300 ppm, 1,0 ppm, 0,50 ppm ve 0,25 ppm olarak belirlenmiştir. Çalışma sonunda, tüm fungisitler S. sclerotiorum' un petri koşullarında miseliyal gelişimini 600, 300 ve 1 ppm dozlarında %100 oranında engellemişlerdir. Fungisitler arasındaki etkililik farkları 0,50 ve 0,25 ppm dozlarında bulunmuştur. Buna göre, 0,50 ppm dozunda fungisitlerin S. sclerotiorum' un miseliyal gelişimi engelleme oranları inokulasyondan 2 gün sonra, sırası ile Copcide, Ankit, Camada, Sumitop ve Rage için %60,3, 72,8, 75,5, 93,3 ve 100,0 olarak belirlenmiştir. Bu etkililiklerin inokulasyondan 5 gün sonra bazı BKÜ'lerinde düştüğü ve sırası ile Copcide, Ankit, Camada, Sumitop ve Rage için %5,9, 21,8, 33,8, 85,0 ve 100,0 olduğu saptanmıştır. Fungisitlerin 0,25 ppm dozlarında ise S. sclerotiorum' un miseliyal gelişimi engelleme oranları arasında inokulasyondan 2 ve 5 gün sonra, istatiksel anlamda bir fark bulunamamıştır. Çalışma'da kullanılan fungisitlerin S. sclerotiorum' un miseliyal gelişimini engelleme oranları arasındaki en anlamlı farklar ise 0,50 ppm dozlarında ve fungus inokulasyonunun 5. gününde saptanmıştır. Buna göre en etkili fungisitler Rage (%100) ve Sumitop (%85) olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Sclerotinia sclerotiorum is a plant pathogenic fungus that causes significant problems in vegetable cultivation, and many fungicides known to be effective and licensed are available both in Turkey and in other countries as commercial plants protection products (CPPs). In this study, the efficacy of commercial BKUs including 70% Thiophanate Methyl of five different companies with WP formulation and currently licensed(Ankit, Camada, Copcide, Rage, and Sumitop) in Turkey were investigated against S. sclerotiorum. The doses investigated in the study were 600 ppm, which is the general use dose for all fungicides, 300 ppm which is half of the usage dose., 1,0 ppm, 0,50 ppm, and 0,25 ppm At the end of the study, all fungicides prevented as 100% the mycelial growth of S. sclerotiorum in Petri dishes at 600, 300 and 1 ppm doses. The efficacy differences between fungicides were 0,50 and 0,25 ppm doses were found. The Mycelial growth inhibition rates of Sclerotinia sclerotiorum of 0,50 ppm fungicides were determined as 60,3%, 72,8, 75,5, 93,3, and 100,0 for Copcide, Ankit, Camada, Sumitop, and Rage, respectively, 2 days after inoculation. This efficacy was found to decrease in some CPPs 5 days after inoculation and were 5,9%, 21,8, 33,8, 85,0 and 100,0 for Copcide, Ankit, Camada, Sumitop, and Rage, respectively. No statistically significant difference was found between the rates of inhibition of mycelial growth of S. sclerotiorum at 2 and 5 days after inoculation at 0,25 ppm doses of the fungicides. The most significant differences between the fungicides used in the study in inhibiting the mycelial growth of S. sclerotiorum were found at 0,50 ppm doses and on the 5th day of fungus inoculation. So, the most effective fungicides were determined as Rage (100%) and Sumitop (85%).