Acil serviste anstabil anjina tanısı alan hastalarda nötrofil lenfosit oranı ile akut koroner sendrom ilişkisi
The relationship of neutrophil lymphocyte and acute coronary syndrome in patients diagnosed in the emergency department
- Tez No: 713365
- Danışmanlar: PROF. DR. AYHAN AKÖZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Amaç: Göğüs ağrısı ile acil servise başvuran ve anstabilanjinapektoris tanısı konulan hastalarda akut koroner sendromun potansiyel bir miyokardiyal lezyon belirteci olarak NLO oranı araştırılmıştır. Yöntem: Acil servise 01.03.2020 – 01.09.2020 tarihleri arasında göğüs ağrısı nedeniyle başvuran hastaların kardiyoloji konsultasyonu sonucunda USAP tanısı ile kardiyoloji biriminde koroner anjiyografi yapılan hastalar arşiv sisteminde taranmıştır. Verilerin istatistiksel analizi IBM SPSS StaticsVersion 26 programında yapılmıştır. NLO değerlerinin anjio pozitifliğini tahmin gücü ROC analizi ile değerlendirildi. P˂0,05 istatistiksel olarak anlamlı kabul edilmiştir. Bulgular: Araştırmaya alınan olguların %67,3' ü erkek %32,7' si kadın olup, yaşların ortalamaları 59,94±10,32' dır. Araştırmamızda USAP hastalarının %71,2'sinde hipertansiyon tanısı, %44,2' sinde diyabet olduğu saptanmıştır. Anjio pozitif ve negatif olguların yaş ile nötrofil, lenfositve NLO değerleri ortalama dağılımı incelendiğinde gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmamıştır (p˃0,05). Sonuç: Araştırmamızda anjiyo pozitif ve negatif olguların NLO değerleri ortalama dağılımı incelendiğinde gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmamıştır. Araştırmamız sonucunda nötrofil/ lenfosit oranının tanısal doğruluğunun yeterli olmadığı düşünülmektedir. Nötrofil/lenfosit oranı (NLO), son birkaç yılda kardiyovasküler hastalıktaki rolü kapsamlı bir şekilde araştırılan, ucuz ve kolay erişilebilir bir enflamatuar belirteçtir. Daha farklı örneklem gruplarında çalışılması önerilmektedir
Özet (Çeviri)
Objective: The rate of NLR as a potential myocardial lesion marker of acute coronary syndrome was investigated in patients admitted to the emergency department with chest pain and diagnosed with unstable angına pectoris. Method: As a result of the cardiology consultation of the patients who applied to the emergency service between 01.03.2020 and 01.09.2020 with chest pain, the patients who underwent coronary angiography in the cardiology unit with the diagnosis of USAP were scanned in the archive system. Statistical analysis of the data was made in IBM SPSS Statics Version 26 program. The predictive power of NLO values for angio positivity was evaluated by ROC analysis. P˂0.05 was considered statistically significant. Results: 67.3% of the subjects included in the study were male, 32.7% were female, and the mean age was 59.94±10.32 years. In our study, 71.2% of USAP patients were diagnosed with hypertension and 44.2% had diabetes. When the mean distribution of neutrophil, lymphocyte and NLR values with age and mean distribution of angio-positive and negative cases was examined, no statistically significant difference was found between the groups (p˃0.05). Conclusion: In ourstudy, when the mean distribution of NLR values of angio-positive and negative cases was examined, no statistically significant difference was found between the groups. As a result of our research, it is thought that the diagnostic accuracy of the neutrophil/lymphocyte ratio is not sufficient. The neutrophil/lymphocyte ratio (NLR) is an inexpensive and easily accessible inflammatory marker whose role in cardiovascular disease has been extensively investigated over the past few years. It is recommended to study in different sample groups.