Evaluation of the effect of food presentation style on taste perception
Besin sunum şeklinin tat algisina etkisinin değerlendirilmesi
- Tez No: 713366
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BİNNUR OKAN BAKIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Besinlerin tadı ve lezzeti gıda alımında önemli birer faktör olmasına karşın çoğu durumda gıda ile ilk duyusal temas görme aracılığıyla gerçekleşmektedir. Toplum beslenmesinde sebze ve meyve tüketimini arttırmak için görsel ipuçlarının kullanılabileceği düşünülmektedir. Bu çalışmanın amacı, bir görsel faktör olan şekillerin tatlı tat üzerindeki etkilerini incelemektir. Çalışma bir vakıf üniversitesi çalışanlarından olan 30 gönüllü ile yapılmıştır. Farklı şekillerin tat algısına etkisinin anlaşılması için standart kalıplar kullanılarak oluşturulan köşeli (kare, yıldız) ve oval (yuvarlak) şekiller üçer farklı meyve ve sebzede kullanılmıştır. Katılımcılardan açken ve tokken her tadımın ardından tattıkları besini değerlendirmesi istenmiştir. Açlık ve tokluk hissi tatlı tat seviyesinde anlamlı farka neden olmamıştır (p≤0.05). Yalnızca yıldız şeklindeki karpuzda anlamlı bir fark görülmüş ve yıldız şekli açken daha tatlı kaydedilmiştir. Cinsiyete göre bakıldığında, kadınlar ve erkekler farklı şekillerdeki meyvelerden değişen oranlarda etkilenirken (p0.05). Yaş grubuna göre değerlendirildiğinde daha küçük yaş grubunda olan katılımcılarda hem meyve hem sebzelerde algılanan tatlı tat farklı şekillerden etkilenmiştir (p≤0.05). Hafif kilolu bireylerin tat puanlarında anlamlı fark yokken (p>0.05) normal beden kütle indeksindeki gönüller farklı şekillerden değişen oranlarda etkilenmiştir (p≤0.05). Toplum sağlığına yönelik yapılacak müdahalelerde, sebze ve meyvelerin sunum şekli konusunda daha fazla çalışma önerilmektedir. Bu şekilde farklı sunum şekilleriyle sunulan meyve ve sebzeleri tüketimi arttırılabilir.
Özet (Çeviri)
Taste and palatability of foods are important factors in food intake, but in most cases the first sensory contact with food occurs through sight. It is thought that visual cues can be used to increase the consumption of vegetables and fruits in community nutrition. The aim of this study is to examine the effects of shapes, which are a visual factor, on sweet taste. The study was conducted with 30 volunteers from a foundation university. In order to understand the effect of different shapes on taste perception, angular (square, star) and oval (round) shapes created by using standard patterns were used in three different fruits and vegetables. Participants were asked to evaluate the food they tasted after each tasting while hungry and full. The feeling of hunger and fullness did not cause a significant difference in sweet taste level (p≤0.05). A significant difference was seen only in the star-shaped watermelon, and the star shape was recorded as sweeter when hungry. According to gender, while women and men were affected by different shaped fruits at varying rates (p0.05). When evaluated according to the age group, the perceived sweet taste in both fruits and vegetables was affected differently in the younger age group (p≤0.05). While there was no significant difference in the taste scores of overweight individuals (p>0.05), the subjects with normal body mass index were affected in different ways (p≤0.05). More studies are recommended on the presentation of vegetables and fruits in interventions for public health. In this way, the consumption of fruits and vegetables offered in different presentation styles can be increased.