Comparison and consistency of malnutrition inflammation score with antropometry and spesific malnutrition screening tools for adult and elder hemodialysis patients
Malnütrisyon inflamasyon skorunun yetişkin ve yaşlı hemodiyaliz hastalarında spesifik olarak kullanılan malnütrisyon tarama araçları ve antropometri ile karşılaştırılması ve tutarlılığı
- Tez No: 713364
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İREM KAYA CEBİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışma, son dönem böbrek hastalığı olan hemodiyaliz tedavisi gören yetişkin ve yaşlı hastalarda çoklu spesifik malnütrisyon tarama araçları, beslenme indeksleri ve antropometri kullanarak en iyi yaşa özel malnütrisyon riski belirlemeyi için karşılaştırma ve tutarlılığa bakılması amaçlandı. Diyaliz hastaları için özel bir tarama aracı olan Malnütrisyon İnflamasyon Skoru (MIS) baz alındı. Araştırma, Mart-Haziran 2021 tarihleri arasında hemodiyaliz tedavisi gören 140 hasta (n=70 yetişkin, n=70 yaşlı) ile gerçekleştirildi. Çalışmaya katılanların tamamından genel bilgileri anket yoluyla, biyokimyasal veriler ise geriye dönük elde edildi ve antropometri ve MIS bakıldı. Ek olarak yetişkin grupta 7-Puanlamalı Subjektif Global Değerlendirme (SGA) ve Beslenme Risk İndeksi (NRI), yaşlı grupta ise Mini Nütrisyonel Değerlendirme (MNA) ve Geriatrik Nütrisyonel Risk İndeksi (GNRI) bakıldı. Yetişkin grupta MIS'a göre %57,1 malnütrisyon, 7-Puanlamalı SGA'ya göre %24,3 hafif ve orta derecede malnütrisyon ve NRI'ye göre %44,3 farklı evre malnütrisyon riski gözlemlendi. Yaşlı grupta MIS'e göre %67,1, MNA'ya göre %62,9'unda malnütrisyon ve %8.6'sında ağır malnütrisyon, GNRI'ye göre %38,3'ünde farklı evre malnütrisyon saptandı. MIS baz alınarak ROC analizinde, yetişkinlerde 7- Puanlamalı SGA'nın, yaşlılarda ise GNRI'yi malnütrisyon öngörmede en yüksek tutarlılığa sahip olduğu görüldü. Diyaliz hastalarında tarama araçları kullanılabilse de, hem pratik olması hem de malnütrisyon taramasında daha hassas olması nedeniyle MIS kullanımı öncelikli olabilir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to compare and contrast adult and elderly hemodialysis-treated patients with end stage renal disease using multiple specific malnutrition screening tools, nutritional index and anthropometry and to determine the best possible risk of age-specific malnutrition. Based on Malnutrition Inflammation Score (MIS), a special screening tool for dialysis patients. The study was carried out with 140 patients (n=70 adult, n=70 elder) who were treated for hemodialysis between March-June. General information from all participants in the study was obtained through a questionnaire, and biochemical data were obtained retrospectively, and anthropometry and MIS were examined. In addition 7-Point Subjective Global Assessment (SGA) and Nutritional Risk Index (NRI) in the adult group, Mini Nutritional Assessment (MNA) and Geriatric Nutritional Risk Index (GNRI) were calculated in the elderly group. In the adult group, 57.1% malnutrition risk was observed according to MIS, 24.3% mildly and moderately malnourished according to 7-Point SGA and 44.3% different stage malnutrition according to NRI. In the elderly group, malnutrition risk was observed in 67.1% according to MIS, malnutrition risk in 62.9% and severe malnutrition in 8.6% according to MNA, and different stage malnutrition in 38.3% according to GNRI. In the ROC analysis based on MIS, the 7-Point SGA in adults and GNRI in the elderly were found to have the highest concistency in predicting malnutrition. Although screening tools can be used in dialysis patients, the use of MIS may be a priority because it is both practical and more sensitive for malnutrition.