Effect of different PH level of drinks on the surface topography of orthodontic wires
Farklı PH seviyelerinin ortodontik tellerin yüzey topografyası üzerine etkisi
- Tez No: 713372
- Danışmanlar: PROF. DR. DERYA ÇAKAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışmanın amacı, üç farklı ortodontik tel tipinin birbirinden farklı pH seviyelerine sahip farklı alkolsüz içeceklere daldırıldıktan sonra yüzey pürüzlülüklerindeki değişiklikleri değerlendirmek ve karşılaştırmaktır. 30 paslanmaz çelik (SS), 30 nikel titanyum (NiTi) ve 30 titanyum molibdenyum alaşımı (TMA) olmak üzere toplam 90 adet tel parçası Coca Cola (pH:2.2), buzlu çay (pH:3.1), kefir (pH:4.3), kahve (pH:6.8) sıvılarına daldırılmıştır. Kontrol grubu olarak da yapay tükürük (pH:7.1) kullanılmıştır. Daldırma süresi, her bir sıvı içinde 60 dakika olarak belirlenmiştir. Sonraki aşama olarak örnekler deiyonize su ile yıkanmıştır ve yapay tükürükte 37 °C'de 28 gün süreyle saklanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate and compare the changes in surface roughness of three different orthodontic wire types after their immersion in different soft drinks with dissimilar pH levels. A total of 90 samples, 30 stainless steel (SS), 30 nickel titanium (NiTi) and 30 titanium molibdenium alloy (TMA) wire sections were immersed in Coca Cola (pH:2.2), iced tea (pH:3.1), kefir (pH:4.3), coffee (pH:6.8) and artificial saliva (pH:7.1) as the control group. The duration of immersion was 60 minutes in each liquid. Then the samples were rinsed with deionized water and preserved in artificial saliva for 28 days at 37 °C. Surface roughness parameters before and after immersion were measured using atomic force microscopy (AFM) and data was statistically analyzed using one-way ANOVA and post-hoc testing at a confidence level of p < 0.05.