Anatomi eğitim materyali olarak kullanılmak üzere koroner arter anomalilerinin retrospektif değerlendirilerek 3 boyutlu modellenmesi
3D modelling of retrospectively evaluated coronary artery anomalies to be used as anatomy education material
- Tez No: 713371
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN AVNİ BALCIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Anatomi, Anatomy
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Hamidiye Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Amaç: Bu tez çalışmasının amacı Koroner BT anjiografi verilerine dayanan koroner arter anomalilerinin 3 boyutlu yazıcı ile basılan modellerinin anatomi eğitim materyali olarak kullanılabilirliğini değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Kartal Koşuyolu Yüksek İhtisas Eğitim Araştırma Hastanesinde Ocak 2019-Ocak 2021 tarihleri arasında yapılan 1810 koroner bt anjiografi raporları retrospektif olarak tarandı. Seçilen 7 anomali, 3 boyutlu formata çevrilerek Creality Ender 3 V2 marka yazıcı ile (PLA filament, beyaz,1.75 mm) modellendi. Bulgular: Çalışmaya 1103'ü erkek, 707'si kadın toplam 1810 hasta dahil edildi. Yaş ortalaması 49.5 olarak hesaplandı. Çalışma grubunun %88'i sağ dominant, %7.5'i sol dominant, %4.5'i ise kodominant olarak değerlendirildi. Çalışmaya dahil edilen 1810 hastanın 279'unda (%15.4) anomali görüldü. Miyokardiyal köprüleşme gruba dahil edilmediğinde ise 32 anomali (%1.7) bulundu. En sık görülen anomali miyokardiyal köprüleşme (247 olgu), ikinci sırada ise multiple ostium (17 olgu) bulundu. Sonuç: Bu çalışmaya temel olan retrospektif veriler incelendiğinde bulgular literatürdeki benzer çalışmaların sonuçları ile uyumluluk göstermektedir. Elde edilen 3 boyutlu modellerin hem normal kardiyak anatominin kavranması hem de anomalilerin ve varyasyonların değerlendirilebilmesine imkan verecek şekilde gerek temel anatomi eğitiminde gerekse klinik eğitimlerde kullanılabileceği gözlemlenmiştir. Bu çalışmanın sonuçlarının koroner anomali insidansına dair literature katkı yapacağını ve ürettiğimiz modellerin vaadettikleri ışığında hızla ilerlemekte olan teknolojinin de yardımı ile geliştirilecek daha özellikli modellerin yalnızca anatomik bilimler değil oldukça geniş bir inter/multidisipliner alanda eğitim materyali olarak kullanım alanı bulacağını düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Aim: To evaluate the usability of 3D printed models of coronary artery anomalies based on coronary CT angiography data as anatomy education material. Materials and Methods: 1810 coronary CT angiography reports performed at Kartal Koşuyolu High Specialization Training and Research Hospital between January 2019 and January 2021 were retrospectively scanned. Selected 7 different anomalies were converted to 3D format and modeled with Creality Ender 3 V2 printer (PLA filament, white, 1.75 mm) Results: A total of 1810 patients, 1103 male and 707 female, were included in the study. The average age is 49.5. Of the group, 88% were considered right dominant, 7.5% left dominant and 4.5% codominant. Anomaly was obversed in 279 (incidence 15.4%) of 1810 patients included in the study. When myocardial bridging was not included in the group, 32 anomalies (incidence 1.7%) were found. The most common anomaly was myocardial bridging (247 cases), followed by multiple ostium (17 cases). Conclusion: When the retrospective data, which is the basis of this study, are examined, the findings show compatibility with the results of similar studies in the literature. It has been observed that the obtained 3D models can be used in both basic anatomy education and clinical education, allowing both to comprehend normal cardiac anatomy and to evaluate anomalies and variations. We think that the results of this study will contribute to the literature on the incidence of coronary anomaly and that more specific models, which will be developed with the help rapidly advancing technology in the light of the promises of the models we have produced, will be used as educational material not only in anatomical sciences but also in a wide inter/multidisciplinary field.