Duygusal bağlılık ile işten ayrılma niyeti arasındaki ilişkide örgütsel kimliğin aracılık rolü: MEB Tunceli okullarında bir uygulama
Medium effect of organizational identity on the relationship between emotional commitment and intention to leave: Implementation in MEB Tunceli schools
- Tez No: 713411
- Danışmanlar: PROF. DR. ARZU KARACA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, İşletme, Education and Training, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Munzur Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Eğitimde istenilen hedeflere ulaşılması öğretmenlerin tutum ve davranışlarına bağlıdır. Öğretmenlerin eğitim ve öğretim hizmetlerinde mesleklerine olan bağlılıkları, eğitim verdikleri okula yönelik örgütsel bağlılıkları ile ilişkilidir. Eğitimcilerden beklentiler özellikle hizmet verdiği bölge ve toplum yapısı, kültürü̈ de dikkate alındığında değişebilmektedir. Eğitimcilerin bu beklentileri karşılayabilmeleri için öncelikle mesleklerine ve örgütlerine karşı olumlu tutum ve davranışlar içerisinde olmaları gerekmektedir. Eğitimcilerin okula ve mesleklerine olan bu olumlu tutum ve davranışlarının azalması günümüz eğitim sisteminin önemli sorunlarından biridir. Çünkü̈ okulun hedeflerine ulaşılmasında eğitimcilerin okullarına ve mesleklerine olan tutumları son derece önemlidir. Örgüte ve mesleğine bağlılığı yüksek olan eğitimcilerin, görevlerini yerine getirmede ve okulun hedeflerine ulaşmada daha fazla caba sarf ettikleri bilinmektedir. Bu çalışmada Tunceli ilindeki MEB da görev yapan öğretmenlerin duygusal bağlılık düzeyleri ile işten ayrılma niyetleri arasındaki ilişkide örgütsel kimliğin aracılık etkisinin olup olmadığının araştırılması amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda örgütsel bağlılık işten ayrılma ve örgütsel kimlik ölçeği olan anket Tunceli il merkezinde bulunan MEB'e bağlı resmi eğitim kurumların da görev yapan 240 öğretmene uygulanmıştır. Veri toplama araçlarından elde edilen veriler bilgisayar ortamında Statistical Package for Social Science for Windows (SPSS) paket programı aracılığıyla değerlendirilmiştir. Araştırma sonucunda öğretmenlerin duygusal bağlılık düzeyleri ile işten ayrılma niyetleri arasında örgüt kimliğinin tam aracı etkiye sahip olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Achieving the desired goals in education depends on the attitudes and behaviors of teachers. Teachers' commitment to their profession in education and training services is related to their organizational commitment to the school they teach. Expectations from educators can change, especially when the region they serve and the social structure and culture are taken into account. In order for educators to meet these expectations, they must first have positive attitudes and behaviors towards their professions and organizations. The decrease in these positive attitudes and behaviors of educators towards school and their profession is one of the important problems of today's education system. Because, the attitudes of educators towards their schools and professions are extremely important in achieving the goals of the school. It is known that educators with high commitment to the organization and their profession make more effort in fulfilling their duties and achieving the goals of the school. In this study, it is aimed to investigate whether organizational identity has a mediating effect on the relationship between the emotional commitment levels of teachers working in the Ministry of National Education in Tunceli and their intention to leave. For this purpose, the questionnaire, which is a scale of organizational commitment, leaving the job and organizational identity, was applied to 240 teachers working in primary, secondary and high schools, which are official educational institutions affiliated to the Ministry of Education in the city center of Tunceli. The data obtained from the data collection tools were evaluated in the computer environment using the Statistical Package for Social Science for Windows (SPSS) package program. As a result of the research, it was determined that organizational identity has a full mediating effect between teachers' emotional commitment levels and their turnover intentions.